Yüksek Kan Şekerinin Etkileri Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 09.10.2019 23:58:33 - 2 yıl önce
320 izlenme320 okunma 0 yorum0 yorum

Yüksek Kan Şekerinin Etkileri


İnsanlar için kan şekeri hastalığı çok fazla önem taşımaktadır. Bu hastalıkta kan şekerinin yükseldiğinde veya düştüğünde çok fazla sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için her zaman kan şekerimizi normal seviyede tutmak gereklidir.


İnsanların Şekere İhtiyaçları


İnsan vücudu enerji için her zaman şekere ihtiyaç duymaktadır ancak bu şeker seviyesi en yukarlarda olmaması gerekir. İnsanlar için şeker yüksek çıktığında çok tehlikeli sonuçlar elde edilebilmektedir. Sürekli olarak doktor kontrolünde olunması gereklidir. Kan şekeri rahatsızlıkları olan kişilerde genelde yeşil sebze tüketilmesi önerilir. Çünkü yeşil sebze yüksek kan şekerini normal seviyeye indirerek kontrol altına almasını sağlamaktadır. Kuşkonmaz pankreas sistemi ise kan şekeri hastalığının insülin hormonunu sağlaması için uyarıcı sistemidir. Bunun için insülin hormonunun, diyabet hastalıklarına karşı sürekli olarak kan şekerini ölçtürmek ve kontrol altına alınması gereklidir.


Şeker Hastalığının Tehlikeleri


İnsan vücudunda kan şekeri kısa bir süre içinde yükseldiğinde ise herhangi bir organa veya başka bir hastalığa yol açmaz. Bunun herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak bu sürekli olarak tekrar edilirse sorunlar çıkma ihtimalini yükseltmektedir. Bunun için kan şekerini sürekli olarak ölçmek gerekli ve yediğimiz besinlerdeki şeker oranının yüksek olmamasına dikkat etmemiz gereklidir. Kan şekeri düşüşü ise genelde insanlar yorgun, halsiz, güçsüz veya uykusuzluk gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.


Kan Şekerinin Yükselmesiyle Oluşacak Sonuçlar


Kan şekeri yüksek olan bireylerde ise sık sık idrara çıkma uyarısını alır. İdrardan çıkan sıvı ile vücut susuz kalarak, susuzluk hissi bırakmaktadır. Kan şekeri hastalığı olan bireyler daima su içerek ve sıvı tüketmesi gereklidir. İnsanda kan şekerinin daima yüksek olduğunda birden fazla hastalıklara sebebiyet vermektedir. En başta ise bireylerde kilo kaybı oluşturarak ve bazı organlara zarar vererek kötü sonuçlara sebebiyet vermektedir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!