Yenibahar Faydaları ve Kullanım Alanları Yayınlanma Tarihi : 20.09.2020 23:00:54 - 8 ay önce
122 izlenme122 okunma 0 yorum0 yorum

Yenibahar Faydaları ve Kullanım Alanları


Her ne kadar Türkiye topraklarının uçsuz bucaksız verimli yemişlerinden ya da baharatlarından gibi görünse de Yenibahar bitkisi, Amerikan'ın tropikal bölgelerinde yetişir. Diğer bir ismi "Jamika Biberi" olan bitki, yeşilken koparılarak kurutulur ve baharat haline getirilir.


Yenibahar Baharatının Özellikleri


Yenibahar kokusu oldukça baskın bir baharattır. Baskın kokusunun en önemli nedeni, zencefil, tarçın, karabiber ve karanfil gibi baharatlarındankokusunu da içinde barındırmasından kaynaklanır. Bu özelliklerinden dolayı İngilizcedeki ismi, "tüm baharatlar" olarak koyulmuştur.


Yenibahar BaharatıNerelerde Kullanılır?


Yenibahar baharatı nerelerde kullanılır? Kokusu baskın ve içeriği zengin bu baharat, özellikle dolma yemeğinin lezzetini veren en önemli malzemedir. Zeytinyağlı ya da etli sarmalarda da çok güzel bir tat bırakan Yenibahar baharatı, köfte ve et yemeklerine de yakışır.


Yenibahar Baharatının Faydaları Nelerdir?  • Sayısız faydaları olan yenibaharın, öne çıkan en önemli özelliği doğal bir ağrı kesici olmasıdır. Cilt hastalıkları ve ciltte meydana gelen acı verici durumlarda kullanılması tavsiye edilir.

  • Hafıza için oldukça iyi olan Yenibahar, hatırlamayı güçlendirir.

  • Yenibahar gaz giderici ve spazm çözücü bir baharattır. Mideye iyi gelir özellikle bulantı ve kusma gibi durumlarda tüketilebilir.

  • Boğaz rahatsızlıkları, kesilmesine kuru öksürük hatta nezle gibi rahatsızlıklardan kurtulmak için kullanılır.

  • Vücut direncini artıran Yenibaharın faydaları, hastalıklara karşı vücut direncini artırarak hastalıklardan korur.

  • Bacak ya da eklem ağrılarında, ağrının olduğu bölgeye sürerek ağrılar sonlandırılması. İçeriğinden dolayı Yenibahar bitkisi anestezi bir etkiye sahiptir.


Onlarca faydası olan yenibaharın kullanım alanları ve faydaları çok fazladır. Kimyasal ilaçlara başvurmadan önce bu özelliklerini değerlendirerek şifasından faydalanmak gerekir. Yemeklerin içine koyularak tüketilebileceği gibi, sürülmesi gereken zamanlarda şu ile nemlendirerek macun kıvamına getirilir.Kategoriler :   ŞİFALI BİTKİLER Etiketler : yenibaharın faydalarıhafızaya en iyi gelen bitkiboğaz ağrısına iyi gelen bitki Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!