Yarpuz Suyu Nedir ve Başlıca Faydaları Nelerdir Yayınlanma Tarihi : 20.10.2019 17:43:44 - 2 yıl önce
1808 izlenme1808 okunma 0 yorum0 yorum

Yarpuz Suyu Nedir, Başlıca Faydaları Nelerdir
Yarpuz çoğunlukla yabani nane olarak da bilinen sarmaşık otu benzeri bir çeşit şifalı bitkidir. Bilimsel adı Mentha pulegium olan yarpuz bitkisi ayrıca filiskin, pülüskün ve narpuz gibi isimlerle de anılmaktadır. Yarpuz bitkisi mentol adı verilen aromayı içeriğinde bulunduran bir bitkidir.


Yarpuz içerisinde bulundurduğu uçucu yağında bol miktarda pulegon içermektedir. Yarpuz suyu pek çok faydası olan bir şifa kaynağıdır. Yarpuz suyunun bazı faydalarına bakacak olursak;- Yarpuz suyu kuvvet vericidir.- Nefes Yollarını açıcı özelliği vardır.- Hazmın kolaylaşmasına yardımcı olur.- Gaz gidericidir.- Balgam ve safra söktürücü olarak kullanılabilmektedir.- Soğuk algınlıklarında içilmesi faydalı olabilir.- Beyinde oluşan yorgunluğun giderilmesi amacıyla içilebilir.- İdrar yolu rahatsızlıklarında faydalıdır.- Anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliği sayesinde mikropların ölmesinde etkilidir.- Yarpuzda bulunan uçucu yağların diş ve diş etleri üzerinde birçok olumlu etkileri vardır.


- Kasların sıkı olmasını sağlar.


- Kanın temizlenmesinde ve kana daha fazla oksijen geçmesi üzerinde olumlu etkileri vardır.- Solunum yollarının ve akciğerlerin temizlenmesini sağlar.Yarpuz bitkisini gerek yarpuz suyu şeklinde gerekse de bitki olarak kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bu bitkinin fazlası vücut için zehir etkisi yapabilir. Ayrıca hamileler kesinlikle yarpuz suyu içmemelidir. Çünkü bebeğin düşmesine neden olabilir. Bu yüzden yarpuz suyunu tüketmeden önce bir uzmandan yardım almanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Ancak bu konuda asla geç kalmayınız


 


Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!