Windows'unuzu Hızlandırmak İçin 4 Pratik Eylem! Yayınlanma Tarihi : 27.10.2020 18:18:09 - 6 ay önce
75 izlenme75 okunma 0 yorum0 yorum

Windows’unuzu Hızlandırmak İçin 4 Pratik Eylem!


Yıllardır önde gelen bilgisayar sorunlarından biri olan işletim sisteminin yavaşlaması problemini 4 pratik adımda giderebilirsiniz.


1. Masaüstünüzde olabildiğince az dosya bulundurun, çok fazla dosyanız varsa aynı kategoride olan dosyalarınız için ayrı bir klasör açın ve masaüstünüzü temiz tutun.


2. Tüm zamanların vazgeçilmezi CCleaner programını bilgisayarınızdan eksik etmeyin. Düzenli aralıklarla gereksiz olan kayıt defteri girdilerini ve diğer gereksiz dosyaları silerek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.


2.1 Kayıt defteri girdilerini silmek için programda yer alan “Registry” butonuna tıklayın. Karşınıza gelen bölümde sol taraftaki panelden taranmasını istediğiniz kayıt defteri girdilerinin türünü seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra aşağıda bulunan “Scan for Issues” butonuna basın. Tarama tamamlandıktan sonra sağ altta bulunan Fix selected Issues butonuna basın. 


Karşınıza gelen soruyu (Değişiklikler için geri dönüşüm noktası oluşturulmasını ister misiniz?) istediğiniz gibi cevapladıktan sonra tüm dosyaları aynı anda silmesini isterseniz karşınıza gelen ekranın ortasında yer alan “Fix All Selected Issues” butonuna basabilirsiniz. Diğer buton olan “Fix Issues” ise tüm dosyaları tek tek inceleyip manuel olarak silmenizi sağlar. İşleminizi bitirdikten sonra “Close” butonuna basarak uygulamadan çıkabilirsiniz.


3. Temp dosyalarınızı silin.


3.1 Temp dosyaları nasıl silinir? “Windows tuşu+R tuşuna aynı anda basın ve ekranınızın sol altına gelen kutucuğa %temp% yazın karşınıza bir klasör gelecek. Bu klasördeki tüm dosyaları silin. Geri dönüşüm kutusunu boşaltmayı unutmayın.


4. AntiVirüs programlarını kullanın fakat tarama işleminizi bitirdikten sonra virüs programınızı kapalı tutmamanız bilgisayardaki RAM (Bellek) ve CPU (işlemci) kullanımı artacağından bilgisayarınız yavaşlamasına yol açar.


4.1 İşinize yarayabilecek ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birkaç virüs programı:


4.1.1 BitDefender Antivirus Free Edition


4.1.2 Panda Free Anti-Virus 2016


4.1.3 AVG Anti-Virus Free 2016


4.1.4 Ad-Aware Free Anti-Virus+


4.1.5 MalwareBytes Anti-Malware  


 Kategoriler :   TEKNOLOJİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!