Windows 10'da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2020 18:12:13 - 7 ay önce
99 izlenme99 okunma 0 yorum0 yorum





Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?


İnternet kullanıcılarının geneli bilgisayarda uğraş halinde iken İnternet yavaşladığında sürekli şikayetçi olurlar. Ancak bilgisayarda İnternet yavaşlığını hızlandıran çözümler üretilmiş olup ve bu sayede daha hızlı bir şekilde İnternet'te gezinme ve işlerini yapabilme fırsatı veriyor.


DNS Adresini Değiştirme


Kullanıcılar İnternet bağlantısını aldıkları abone merkezlerinin her kullanıcıya ayrı ayrı DNS ayarlarını otomatik olarak gönderiyor. DNS ayarları ise İnternet'in kotasının dolmasıyla birlikte aktif edilerek İnternet’in hızını yavaşlatma özelliği yapıyor. Ancak bu sorunların önüne geçmek için DNS ayarındaki sayıları değiştirerek yani farklı DNS adreslerini girerek bu sorunu ortadan kaldırmış oluruz. DNS ayarlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar Windows 10 işletim sisteminde var olan Ayarlar bölümüne giriş yaparak Denetim Masasına giriş yapıp Ağ bağlantılarından değiştirme özelliği mevcut olup veya komut sistemi ile de DNS ayarlarını değiştirmek mümkündür.


DNS Ayarlarını Yapmak İçin İşlemler  


Bilgisayar kullanıcılar bu ayarları yapamadıysa veya zor geliyor ise uzman birisinden destek almadan önce İnternet’ten DNS değiştiren programı indirerek otomatik olarak DNS değişimini yapabiliyor. Bu sistem bazen güvenli olup bazen de tehlikeli oluyor. DNS ayarlarını komut sistemiyle değiştirmek isteyen kullanıcılar Windows 10 işletim sistemini kullanıyor ise Başlat menüsüne girip komut dosyasını açarak değiştirebiliyor. 


DNS ayarlarını değiştirip dünyanın herhangi bir ülkesinin sayfalarına girme hakkı doğabiliyor veya DNS ile tüm Avrupa DNS bağlantılarıyla birlikte giriş yapılabilir. Ancak bu sistemi yaparken dikkatli olunması gereklidir. Çünkü bazen yapılan hatalardan kronik arıza olma ihtimali ile de karşılaşılıyor. Bilgisayar ile ilgili bilgiye sahip kişilerin yapması daha mantıklı olur. Windows 10 işletim sistemini kullanan kişiler bu işlemi daha kolay ve hızlı olarak yapıyor ve İnternet hızları daha hızlı oluyor.


 



Kategoriler :   TEKNOLOJİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!