Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2020 10:37:53 - 6 ay önce
79 izlenme79 okunma 0 yorum0 yorum

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows 10 kullanıcıları bazı durumlarda bilgisayarlarını güvenli mod ile çalıştırmak durumunda kalabilirler. Bilgisayara zararlı yazılımların yüklenmesi, sisteme etki eden ekran kartı sürücüsü gibi yazılımların kaldırılması ya da Windows klasöründe bulunan bazı dosyalara müdahale için güvenli mod kullanımı gerekebilir. Bu işi Windows 10 üzerinde yapmak için çok basit birkaç adımı geçmeniz gerekiyor. Şimdi bu konuda işinize yarayacak bilgileri sıralamaya başlayalım.

Güvenli Mod ve Ağ ile Güvenli Mod Farkı

Windows 10'u Güvenli Mod ile açmadan önce Güvenli Mod ve Ağ ile Güvenli Mod arasında karar vermeniz gerekiyor. Bu iki mod birbiriyle çok benzer yapıda olsalar da, ikinci seçenek adından da anlaşılabileceği üzere ağ sürücülerine erişim imkanı tanıyor. Standart Güvenli Mod açıldığında kullanıcılar internete ya da ağ üzerindeki diğer bilgisayarlara bağlanamazlar. Bu bir dezavantaj gibi görünse de aslında bir avantajdır. Çünkü internet üzerinden bulaşmış ya da internet bağlandığında bilgisayara zarar veren yazılımlar ancak standart Güvenli Mod ile kaldırılabilir.

Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Öncelikle Windows 10 bilgisayarınızda Windows Tuşu ve "I" tuluna birlikte basın. Bu işlem işe yaramazsa ekranın sol alt köşesindeki Başlangıç simgesine tıklayın. Ardından Ayarlar'ı seçin. Burada karşınıza çıkan menüde önce Güncelleştirme ve Güvenlik ardından Kurtarma seçeneklerine tıklayın. Ardından Gelişmiş Başlangıç menüsü altında Şimdi yeniden başlat'ı seçin.

Güvenli Mod için F4, Ağ ile Güvenli Mod için F5 Tuşlarına Basın

Bilgisayarınız "Bir seçenek belirleyin" ekranıyla yeniden başlayınca Sorun Gider menüsüne girin. Burada Gelişmiş seçenekler, Başlangıç Ayarları ve Yeniden Başlat seçeneklerine tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra karşınıza çıkan seçenekler listesinde Güvenli Mod'u tercih etmek için 4 ya da F4 tuşuna, Ağ ile Güvenli Mod tercih etmek için 5 ya da F5 tuşlarına basın. Bu aşamanın ardından bilgisayarınız Güvenli Mod'da başlayacaktır.

Kategoriler :   TEKNOLOJİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!