Visa Kart Nedir ve MasterCard İle Arasındaki Farklar Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 24.10.2019 18:41:53 - 2 yıl önce
323 izlenme323 okunma 0 yorum0 yorum

Visa Kart Nedir? MasterCard İle Arasındaki Farklar Nelerdir?


Visa; kredi veya banka kartı ile ödeme yapmanıza olanak tanıyan finansal kuruluştur. Visa herhangi bir bankaya ait bir kart değil, bu kartların işlevsellik kazanmalarını sağlayan ödeme sistemidir. Visa kart gibi MasterCard da ödeme sistemi olarak görülmektedir. Bu iki ödeme kuruluşları birbiri ile büyük rekabete girmiş olsalar da alında birbirinden üstün özellikleri bulunmamaktadır. Kredi kartı veya banka kartı üzerinde yer alan logolar ise sizlerden bağımsız olarak, kartı almış olduğunuz bankanın hangi ödeme sistemini kullandığını göstermektedir.


Türkiye’de yaygın olarak Visa ve MasterCard ödeme sistemleri kullanılmaktadır. Şimdi isterseniz bu ikisi arasındaki farklara bir göz atalım.


Visa Ve MasterCard Ayrımı


Öncelikle bilinmelidir ki, bu iki kuruluş birbirinden farklı ödeme kuruluşlarıdır. Bu iki ödeme sistemi, dünya pazarının yaklaşık %70’ini elinde bulundurmaktadır. Visa veya MasterCard’ın geçmediği işyeri veya ATM yok denecek kadar azdır. Verilere göre bu iki ödeme sistemi, dünya üzerinde iki milyondan fazla ATM’de ve 200 milyondan fazla işyerinde kullanmanız mümkündür.


Bu iki kuruluşunda her zaman büyük bir rekabet içine girmesinden dolayı herhangi bir ATM’de biri geçerken diğerinin geçmemesi mümkün değildir.


Teknolojinin günümüzde büyük bir atılım göstermesi ile birlikte kartlı ödeme sistemleri yerinin mobil ödemeye veya NFC bağlantılı ödeme sistemlerine bırakacaktır. Bu iki kuruluş da bu rekabet sayesinde devamlı olarak yeni teknolojilere ayak uydurarak kullanıcılara mümkün olduğu kadar avantaj sağlamaktadır.


Sonuç olarak ödeme sistemleri konusunda her iki sisteminde birbirinden üstünlüğü yoktur. Ayrıca birinin geçtiği yerde diğerinin geçmemem ihtimali ise mümkün görünmemektedir.


Visa Mı MasterCard Mı?


İkisi arasında pek bir farkın olmadığını daha önce bahsetmiştik. Ancak ikisi arasında karar verebilmeniz için birtakım iyi kıstasları göz önüne almanız yeterli olacaktır. Bu kıstasları 3 ayrı yan başlıkta toplamamız mümkündür.


Kabul: Visa ödeme sistemleri veya MasterCard ödeme sitemleri neredeyse her ATM’de kabul görmektedir. Bugüne kadar birinin geçip diğerinin geçmediği herhangi bir üye iş yeri veya ATM’ye rastlanılmadığı belirlenmiştir. Veriler dahilinde de konuşmak gerekirse MasterCard ödeme sistemleri yaklaşık olarak 30 milyon kullanıcı, Visa ödeme sistemleri ise yaklaşık 28 milyon satıcı tarafından kabul görmektedir.


Avantajları: herhangi bir ödeme sisteminin avantaj sağlıyor olması ilgiyi o ödeme sistemine yoğunlaştıracaktır. Ancak bu iki dev kuruluşun da birbirine yakın kullanıcı ve satıcı sayısı olduğundan dolayı her hangi birinin diğerine fazladan bir avantajı bulunmamaktadır. Biri kampanya sağlar ise diğeri bir başka bir şey için avantaj sağlamayacaktır.


Ayrıcalıklı Programları: Visa ödeme sitemi, “Visa Platinum” ürünüyle seyahat teklifleri sunarken MasterCard “World Elite MasterCard®” programı ile Concierge hizmetleri veya seyahatlerinize özel kampanyalar sunmaktadır.


Görüldüğü gibi iki ödeme sistemi de aralarında rekabetin olduğu ancak farkların çok olmadığı ödeme sistemleri kuruluşlarıdır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!