Vadeli Mevduat Hesabı Vhm Ne Demek Yayınlanma Tarihi : 11.10.2019 20:25:31 - 2 yıl önce
578 izlenme578 okunma 0 yorum0 yorum

Vadeli Mevduat Hesabı Vhm Ne Demek


Vadeli mevduat hesabı belirli bir vade aralığında faiz düşüş ve artışından etkilenmeden belirlenen sabit faiz oranları ile yatırım demektir. Diğer bir ifadeyle banka ile yapılan mutabakat sonrasında açılan hesap belirlenen vade ile anlaşmaya varılan faiz oranında kazandırmaya devam eder ve vade bittiğinde durur eğer isterseniz aynı faiz bandında tekrar hesap açılır ve aynı eskisi gibi devam eder.


Birde vadesiz mevduat hesabı vardır bu hesapta hiç bir getiri bulunmaz. Sadece para transfer ve sirkülasyonu için kullanılan hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabı bireysel nitelikli gerçek kişiler tarafından açılır ve yatırım için Türk lirası, yabancı ülke paraları ve değerli madenler ile yapılabilecek hesap türleri vardır. Her banka her bir gerçek kişi için 100 bin liraya kadar Tasarruf mevduatı sigorta fonu güvencesi altındadır.


Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Vadeli hesap ilk açıldığında valörlü kullanılarak açılır. İlk günden itibaren valörlü olarak açıldığı kontrol edilmelidir. Açılacak olan Vadeli hesabı açmadan önce farklı bankalardan teklif alarak bankanıza giderseniz daha yüksek oranlar almanız kesin olacaktır. Vadeli hesaplar yerli ve yabancı para birimleri ile değerli madenler için açılır. Vadeli hesap olarak belirlediğiniz parayı çekmeniz durumunda değer kaybetmemesi için kırık Vadeli mevduat hesabı olarak açılır ve faiz kaybı yaşanmaz. Vadeli hesaplar 1 gün ile 3 yıl arasında birçok zaman dilimi içinde açılabilir. Vadeli mevduat hesabı açarken bankaya göre değişken alt limit koyulur. Bundan önce Vadeli hesaplar vadesi dolmadan çekilmezdi artık istediğimiz zaman çekilebilir hesaplar tercih edilmekte. Son olarak ta çift birimi mevduat hesapları vardır. Daha fazla kazandırmak için yüksek faiz veren birimlere para yönlendirilir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!