Turp faydaları nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2020 18:37:08 - 7 ay önce
100 izlenme100 okunma 0 yorum0 yorum

Turp Faydaları


Turp, İçeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra, insan vücudunun savunma mekanizmasına yardımcı olan önemli bir bitkidir. Toprak altında yetişen turp, sade bir şekilde tüketildiğinde acı bir tadı vardır. Bu sebeple genelde salatalarda ve yemeklerde diğer sebzelerle birlikte tüketilir. Limon eklendiğinde ise etkisi artar.


Turp Kilo Vermede Yardımcı Olur Mu?


Yapısında lif bulundurması nedeniyle, diyetisyenler tarafından diyet listelerine çok fazla eklenen bir gıdadır. Diyet listelerine dahil edilmesinin sebepleri arasında doyurucu özelliğe sahip olmasıdır. İçeriği itibariyle sindirilebilir karbonhidrat miktarının düşük, su miktarının yüksek olmasından dolayı kolay kilo vermeye büyük ölçüde katkı sağlar.


Turpun Sağlığa Faydaları Nelerdir?  


Turp en başta sindirim sistemini korur. Yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlar. Bunun yanı sıra mükemmel bir antioksidandır. Vücutta birikmiş olan zararlı maddelerin daha kolay atılmasını sağlar. Böylece vücudun hasta olma potansiyelini düşürür. Turpun en bilinen yararlarının başında çok iyi bir öksürük kesici olması yer alır. Öksürük için kullanılacaksa, karaturp kullanılmalıdır. Karaturpun baş kısmı kesilir bir kenarda bekletilir. Turpun gövde kısmının içi oyulur, oyuk kısmın içerisine bir kaşık bal dökülür ve kenarda bekletilen baş kısmı kapak olarak kapatılır. Turp bu şekilde 1 gece bekletilir. Ertesi gün turp suyuyla karışık bal elde edilir. Bu karışım içildiğinde öksürük çok kısa süre içerisinde kesilecektir. Hastalık dışında da günlük düzenli olarak turp suyu ve bal karışımı tüketilebilir.


Genel olarak turpun diğer faydaları arasında sarılık, idrar yolları hastalıklarını düzenleme, kilo kaybında destek olma, kalp hastalıklarına faydalı olma, kanser riskini azaltma, kanser ile savaşta etkili bir silah olma, kabızlık, solunum yolu bozuklukları, diyabet ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere pek çok faydası bulunmaktadır.Kategoriler :   NEYE İYİ GELİR Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!