Türkiye Yerli İnsansız Tank Projesi İçin Harekete Geçti Yayınlanma Tarihi : 06.11.2019 12:03:31 - 2 yıl önce
292 izlenme292 okunma 0 yorum0 yorum

Türkiye Yerli İnsansız Tank Projesi İçin Harekete Geçti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün yaptığı "İnsansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım, bunu da yapacağız" açıklaması, acaba böyle bir yönde çalışma mı var? sorusunu akla getirmişti. Bu önemli açıklamanın arka planı bugün itibarıyla belli oldu.
Savunma sanayisinde yerli üretim payında gözle görülür bir yükselişe geçen Türkiye bu yükselişin geliştirdiği projelerle tüm dünyanın dikkatini çekmeyi devam ediyor.Birçok yerli ve milli proje geliştiren Türkiye, ürün yelpazesini her geçen gün artırıyor. Zeytin Dalı operasyonunda kullanılan milli silah ve techizatlarımız dünya gündeminden düşmüyor.
Ekonomik ve sosyal politikaları içeren 11. Kalkınma Planı toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İnsansız tank üretmeliyiz" açıklamasından önce konuyla ilgili Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın bir yarışma düzenlediği belirtildi .
Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında konunun detaylı bir şekilde masaya yatırılırken, insansız hava araçlarından sonra insansız kara araçları için de yerli projeler SSM'ye sunuldu.
SSM tarafından düzenlenen 'İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması'nda 400 projeden 16'sı finale kalmayı başardı bu 16 finalistten ilk üç 'Efe' adlı proje birinci, 'Dost' ikinci, 'Otosar' da üçüncü oldu. Birinciliği elde eden 'Efe' adlı proje, 'silah sistemleri', 'yaralı kurtarma', 'mayın tespit ve imha', 'yük taşıma', 'sokak arası ateş altındaki asker transferi' gibi modüller yer alıyor.Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : İnsansız Tankİnsansız Tank ne zaman çıkacakİnsansız Tank özellikleriİnsansız Tank çıktı mıİnsansız Tank projesi Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!