Trabzon Hurmasının Zararları ve Yararları Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2020 18:23:35 - 7 ay önce
165 izlenme165 okunma 0 yorum0 yorum

Trabzon Hurması


Tanıtımı doğru yapılmadığı için Japon elması, Japon hurması gibi adlarla anılan Trabzon hurması tam bir şifa kaynağıdır.  Yaz ayları çiçeklenme dönemidir,  olgunlaşma dönemi ise kasım ayı sonudur, Ana vatanı Çin olduğu ve tohumları Japonya’dan geldiği için Japon hurması olarak adlandırılır. Ağaçta yetişen bir meyve olan Trabzon hurmasının ağacı yaklaşık beş metre boyundadır.  Pişirilerek veya çiğ tüketilebilir vitamin bakımından zengin bir meyvedir. 


Kullanıldığı Yerler


Kimi yörelerimizde sadece kış döneminde meyve olarak tüketilen Trabzon hurması kimi bölgelerimizde de Hamur işleri,  tatlılar, meyve salataları, reçel,  şurup şerbet yapımında kullanılır.  Alkol mayalanmasında da kullanılmaktadır. Trabzon hurması bir çok hastalık içinde şifa kaynağıdır. 


Faydaları Nelerdir? 


* Göz sağlığına Faydalı: İçeriğinde bulunan fosfor göz için önemli bir maddedir


* C Vitamini Kaynağıdır: Önemli bir vitamin kaynağıdır özellikle de kış döneminde Vücudun bağışıklığını artırmak açısından faydalıdır. 


* Bakır Açısından Zengin: Potasyum, mangan,  bakır ve fosfat bakımından zengin bir meyvedir günde 100 gram Trabzon Hurması Tüketimi günlük olarak mangan ve Potasyum ihtiyacını karşılamak konusunda yeterli olacaktır. 


* Mide ve Bağırsak Sorunlarına Çözüm: Lif içeriği bakımından zengin olan meyve mide ve bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler mide iltihapları için de etkilidir. 


* Kalp Sağlığını Korumada Etkili: Yüksek lif içeriği yüksek tansiyonu önleyerek kalp sağlığını korur, Bağışıklık sistemini güçlendirmekte etkilidir Karbon hidrat içeriği yüksek olduğu için Diyabet hastalarının günde bir adet ten fazla tüketmesi zararlıdır. 


Pekmez Yaparak Tüketilebilir


Şeker ilave etmeden yapılan pekmezi, kahvaltıda tüketilebilir. Pekmezin içine ceviz veya fındık katarak vitamin değeri artırılabilir. Şekersiz olarak yapılan pekmezi diyabet hastaları içinde günde bir tatlı kaşığını aşmamak şartı ile yaralıdır Özellikle şeker hastalarının kabızlık sorunu için etkili bir çözümdür. Kategoriler :   NEYE İYİ GELİR Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!