Tonik Ne İşe Yarar? Yayınlanma Tarihi : 28.09.2020 01:20:41 - 8 ay önce
90 izlenme90 okunma 0 yorum0 yorum

Tonik Ne İşe Yarar?


Cilt tipine uygun olan yıkama jeli ya da yıkama köpüğüyle yıkanmış ve temizlenmiş cilde ciltte kalan kalıntıları temizlemek ve cildi rahatlatmak amacına kullanılan arındırıcı ve rahatlatıcı özellikler taşıyan cilt bakımında yardımcı madde olarak kullanılan solüsyonlardır.


Sivilce veya siyah nokta sıkma işlemleri, kil veya maske uygulamaları tüm cilt temizleme ve bakım işlemleri sonrası ve banyo sonrası temiz cilde uygulanır ve günlük bakım sonrası tonik ile temizlik işleminin desteklenmesi ve kir, kalıntı, sabun ve ya kullanılanın kozmetik ürünlerin artıklarını cilt üzerinden arındırılmasını sağlar


Rahatlatma ve arındırma özelliklerinin yanı sıra gözenekleri küçültür, antiseptik ve anti bakteriyel özellik taşırlar, cildin pH seviyesini dengelenmesine yardımcı olur, ciltte koruma tabakası oluşturur. Nem kazandırır, cildi tazeler, cildinizdeki sabun makyaj ve kir kalıntılarını temizler ve cildi sıkılaşmasına yardımcı olur. Ciltteki fazla yağı emer. akneyi azaltılmasında yardımcı olur. Ayrıca sigara, sis ve diğer kimyasal maddelerin cildinizden atılmasını sağlar. Tonik sonrası kullanılacak olan nemlendirici ve serumların etkinliğini artırır, Musluk sularından geçen klor ve başka kimyasal madde gibi zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar. Bu sayede cildiniz daha parlak ve daha sağlıklı görünür.


Tonik Nasıl Kullanılır?


Yıkama jeli ya da yıkama köpüğüyle yıkanmış ve kir ve makyajdan arındırılmış cilde bir miktar tonik pamuğa alınarak tampon hareketlerle uygulanır. Ayrıca sprey şeklinde olan tonikler cilde püskürtülerek kullanıla bilinir. Tonik uygulanmasından birkaç dakika sonra yüz tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirilir ve günlük cilt bakımı tamamlanır. Tonik her banyo, cilt bakımı ve cilt temizliği sonra yüze ve boyun bölgesine uygulanabilir.


Cildimize Uygun Tonik Seçimini Neye Göre Yapılır?


Tonikler içerik açısından su bazlı ve alkol bazlı olmak üzere 2 kategoride incelenir.


Su bazlı tonikler her cilt tipine uyarken, alkol bazlı tonikler daha çok yağlı ciltlerin kullanımına yönelik olarak üretilmiştir. Bu nedenler cildiniz kuru ise su bazlı tonikleri, karma ise alkol oranı düşük olan tonikleri yağlı ise, alkol bazlı tonikleri tercih etmeniz gerekir İçeriğine dikkat ederek seçmemiz gerekirken özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerin parfüm ya da sert bileşenler olan ürünleri tercih etmemesi gerekmektedir.


Her Cilt Tipine Uygun Ev yapımı Doğal Tonik Önerisi


Toniğinin kozmetik marketlerden ve ya eczanelerden tercih edebileceğiniz gibi kendi doğal toniğinizi yapıp kullanabilirsiniz


Geçmişten bu yana gül suyu, pirinç suyu, su-elma sirkesi karışımı, limon-soda karışımı, papatya çayı suyu, lavanta suyu, maden suyu gibi doğal evde bulunacak ürünler tonik olarak cilt güzelliği ve bakımında kullanılagelmiştir.


Siz de bildiğiniz cildinize iyi geldiğini düşündüğünüz doğal tonikleri kullanabilir veya aşağıda verilen her cilt tipine uygun ve birçok kadının güvenle kullandığı kolay ekonomik, doğal toniği malzemeleri karıştırarak bakım ürünlerinizin arasına ekleyebilirsiniz.  • Doğal İçilebilir Kimyasal Madde ve ya Aroma İçermeyen Gül suyu %50

  • Doğal Maden Suyu %50 (kapağı açıldıktan 10 dakika sonra kullanılmalıdır)

  • Koku için lavanta yağı (isteğe göre veya 50 ml için ortalama 8-10 damla)


Gül suyu veya maden suyu tek başına da kullanabileceğiniz gibi bu etkili ve hafif karışımı da doğal tonik olarak bakım rutinlerinizde kullanabilirsinizKategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : tonik nedirtonik nasıl yapılırtonik malzemesi nelerdir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!