Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batması Nasıl Olur? Yayınlanma Tarihi : 02.10.2019 17:16:09 - 2 yıl önce
323 izlenme323 okunma 0 yorum0 yorum

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batması Nasıl Olur?


Tırnak batması birçok kişide meydana gelebilmektedir. En fazla ayak başparmağında meydana gelir Tırnağın keskin yerinin deriye çok acı verecek şekilde batmasına ise tırnak batması deniliyor. Deride oluşan batma sonucu ameliyat riskleri ortaya çıkıyor. Tırnak batması sonucu şişkinlik, kızarıklık, acı ve iltihaplanma oluşur. Kendinizin halledebileceği kadar küçük bir tırnak batması yaşıyor iseniz sıkıntı olmayacaktır. Fakat çok acı hissediyorsanız ve şişme meydana gelmiş ise doktorunuza danışmakta fayda var.


Tırnak Batması Nasıl Geçer?


Tırnak batmasına geçirmek istiyorsanız ve doktora ihtiyacınız olmayacak derecede küçük tırnak batması yaşıyor iseniz evde yapmanız gereken şeyler vardır. Ama ilk olarak doktora gitmekte fayda vardır.


Limon Ve Tuz 


Bir adet limonun içerisine bıçak gibi keskin bir şey ile delik açmanız gereklidir. Daha sonra yapmanız gereken şey ise limonun içine tuzu döküp parmağınızı içine sokmak olacaktır. Bu işlemi parmağını iyileşene kadar yapmanız tavsiye edilir.


Nane, Hint Yağı, Limon suyu


Naneyi bir tencerede kaynattıktan sonra bir kovaya boşaltmalısınız. Ayaklarınızı kocanın içinde beklettikten bir süre sonra Hint yağı ve limon suyunu sürerek nemlenmesini sağlamanız tavsiye ediliyor.


Pedikür


Tırnak batmasını fark ettiğiniz anda ve acı hissettiğiniz zaman pedikür yaptırmak daha kötü bir hal almasını engelleyecektir. -Bunların yanında pamuk sıkıştırma işlemini de uygulayabilirsiniz. Batık olan yere pamuğu sıkıştırdığınız zaman batmayı önleyecektir.


Kekik Çayı


İltihaplanmaya her konuda iyi gelen kekik çayını tırnak batması durumunda enfeksiyon kaptığı zaman kullanmanız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bu işlem için sadece su ve kekiğe ihtiyacınız var. Bir bardak su ile 2 yemek kaşığı kekiğe kaynattıktan sonra ayağınızı içine sokarak 10 dakika bekletmelisiniz. Hem acısını alacaktır hem de yararlı olmasını sağlayacaktır.


 


 


​​


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!