Teknoloji Nedir ? Yayınlanma Tarihi : 15.11.2019 10:13:45 - 2 yıl önce
300 izlenme300 okunma 0 yorum0 yorum

Teknoloji Nedir?


Teknoloji kelimesinin ana kökeni Yunancadır ve dilimize buradan girmiştir ''tekno-logia''. Kelimenin kökenine inip ayrıntılı bir şekilde anlamını inceleyecek olursak, tekno; ''tehnikos'' kelimesinden gelir ve anlamı ''teknik ve teknik olarak işlem yapma'', ''logia'' kelimesi ise ''sanat, beceri ve bilim'' anlamı taşımaktadır. Günümüzde teknoloji hayatımızın tam ortasındadır. Günlük yaşamımızın her anında kullanmakta ve hatta ceplerimizde, kollarımızda teknolojiyi taşımaktayız. Bilimin ilerlemesi, teknolojinin ilerlemesi, sağlık sektöründe yeni buluşlar, hayatın kolaylaşması, iş yükünün azalması olarak sıralayabileceğimiz bu zincirin ana ve temel noktası tabi ki bilim ve teknoloji arasındaki bağlantıdır. Peki, nasıl oluyor da günden günde teknolojinin gelişmesi hayatımızı bu kadar olumlu etkiliyor iken bizler teknolojiyi amacı doğrultusunda kullanmaktan çıkıp olumsuz sonuçlar doğurmaktayız?


Teknoloji Bağımlılığı  


Bahsettiğimiz gibi teknoloji hayatımızın, hayat akışımızın tam ortasında bir kilit noktası. Gün geçtikçe teknoloji de gelişmeye devam ediyor, teknolojiye bağımlı hale gelmeye başlıyoruz. Ve gün geçtikçe, elimizdeki bu mücevher teknolojiye bağımlı olmaya devam ediyoruz. Teknolojinin faydası sayısız, hepimiz bunda hemfikiriz. Fakat bizlerin teknoloji üzerinde kontrolümüzü kaybetmemiz ve teknolojiyi ölçüsüz biçimde kullanmamız hepimizin hayatında olumsuz ve çok zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Tıpkı bağımlılık yapıcı tüketilebilen zararlı maddeler gibi insanlar da teknolojiye bağımlı oluyor ve teknolojik cihaz veya internet yoksunluğu çekebiliyor. Peki, bu durumdan kurtulmak için neler yapmalıyız?


Teknoloji Bağımlılarının Hayatlarını Değiştirecek Öneriler


Teknoloji bağımlılığı birçok yönden hayatımızı olumsuz etkiler. Göz bozuklukları, sinir hastalıkları, kas hastalıkları, uzun süreli oturmaya bağlı damar hastalıklarına kadar bir çok şekilde fiziksel ve hatta dış dünyadan uzak kalmamıza bağlı ruhsal olarak etkilenebiliriz. Peki ne yapmalıyız? Öncelikle kendimizi kontrol altına almalı ve teknolojinin kontrolü altından çıkmalıyız. Günlük internet kullanımımızı azaltmalı ve farklı hobiler edinmeliyiz. Eğer kendinize engel olamıyorsanız çeşitli yazılım ve programlarla internet kullanım saatlerini belirleyebilir, belirli saatler aralığında internetin kullanıma açık ve belirli saatler aralığında internetin kullanıma kapalı olmasını sağlayabilirsiniz. 


Destek gruplarına başvurmak veya ailenizden destek istemek de sizler için çok faydalı olacaktır. Evinizde ve daha fazla vakit geçirdiğiniz ortamda teknolojik alet merkezli ev veya oda düzeni kurmaktan kaçınmalı, böyle bir düzen içerisindeyseniz bu düzeni değiştirmelisiniz. Hayatınızda yapmak istediğiniz farklı etkinlikler düşünün ve bir deftere yazın. Ve defteriniz her zaman ulaşabileceğiniz, göz önünde bir yerde bulundurun. İnternette, akıllı telefon veya bilgisayarınızda vakit geçirmek istediğiniz zaman defterinizi alın ve bir göz geçirin. Cihazlara ayıracağınız zamanı, uzun süredir yapmak istediğiniz bir aktiviteye ayırın. Sportif açıdan kendinize motivasyon sağlayabilecek kaynaklar bulun ve takip edin. Spora yönelmeye çalışın. Bu hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için vakit geçirebileceğiniz en iyi yöntem olacaktır. Unutmayın, sanal ortamda bulunan her şey, sadece sanaldır. Hayat sizin. Cihazların ve teknolojinin kontrolü altına girmeyin. Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : Teknoloji nedirTeknoloji gelişimiTeknoloji ne durumdaTeknoloji ne kadar gelişti Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!