Tarım Kredisi Nedir ve nasıl başvurulur ? Yayınlanma Tarihi : 11.10.2019 18:44:14 - 2 yıl önce
327 izlenme327 okunma 0 yorum0 yorum

Tarım Kredisi Nedir?


Tarım kredisi, tarım ile uğraşanlar ve hayvan yetiştiricileri, buğday, nohut, arpa gibi ürünleri eken çiftçiler, organik yumurta ve süt üretenler vb. gibi tarımla uğraşan kişilere verilen kredidir. Bu işlerle uğraşan kişiler bankaya başvuru yaparak kredisini alabilir.


Tarım Kredisini Kimler Verir?


Tarım ile uğraşan kişilere devlet %0 faizle kredi vermektedir. Devletin burada kredi vermekteki amacı yerli üretimi arttırmak ve ekonomiyi canlandırmaktır. Çünkü bazı ürünleri yurtdışından getirmek zorunda olduğumuz bir gerçektir. Bunun yanında birçok özel banka çiftçiler için destek kredisi vermekte. Bu kredi veren bankalardan en önemlisi Ziraat Bankası. Çünkü Ziraat Bankası tarımsal kredide ciddi anlamda bir fark atmış durumda. Aynı zamanda kooperatifler tarafından verilen tarımsal kredi vardır.


Kısa Vadeli İşletme Kredisi


Kısa vadeli işletme kredisi, tarımsal işletmenin tohumluk, fidan, kimyevi gübre, akaryakıt, karma hayvan yemi gibi girdilerin alımı ve maddi ihtiyaçların karşılanması için 1 yıl vade ile verilmektedir. Bu kısa vadeli işletme kredisini 6 alt başlığa ayırabiliriz çünkü genel ihtiyaç kredisi, tohumluk kredisi(1 yıl), hayvancılık işletme kredisi, akaryakıt kredisi, tarımsal ilaç kredisi, kimyevi gübre kredisi(1 yıl) göre alanlarına göre verilmektedir.


Dört Yıla Kadar Verilen Krediler


1. Hayvancılık Donatma Kredisi


2. Tarımsal Araç-Gereç Kredisi


3. Tarımsal Sulama Kredisi


Kredi Limitleri Nelerdir?


Genel Şahıs Haddi 50.000 TL'dir. Özel şahıs haddi veya sözleşmeli üretim şahıs haddi ise 250.000 TL'dir. Özel şahıs ve sözleşmeli üretim haddinin üstünde kredi isteğinde bulunan ortakların kredi durumları Merkez Birliği tarafından değerlendirilmektedir. Merkez Birliği onaylı kredi limiti ise 1.000.000 TL'dir.


Faiz Oranları


1 yıl vadeli kullanılan krediler için faiz oranı %8, 1 yıl ile 4 yıl arasında vadeli olan krediler için %10 ve 4 yıldan uzun vadeli krediler için %11 olarak belirlenmiştir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!