Su zehirlenmesi nedir? Yayınlanma Tarihi : 25.10.2020 21:56:59 - 6 ay önce
79 izlenme79 okunma 0 yorum0 yorum

Su Zehirlenmesi Nedir?


Su zehirlenmesi kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarının üzerinde su tüketmesi sonucunda meydana gelen ve kişinin sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir sağlık sorunudur. Kişinin aşırı miktarda su tüketmesi sonucunda kanda bulunan sodyum miktarında azalma meydana gelir. Kanda ki sodyum miktarının azalması kişinin bir anda çok fazla su tüketmesi nedeni ile oluşan bir durumdur. 


Kişinin aşırı miktarda su tüketmesi durumunda beyin fonksiyonları dahi zarar görür. Kişinin günlük yaşantısını sürdürebilmesi adına yeteri miktarda su tüketmesi önemlidir. Ancak tüketilecek olan bu su miktarının dengeli olması önemlidir. Kişinin vücudunda bulunan sodyum miktarı sağlığı çok ciddi şekilde etkileyen bir durumdur. Sodyum miktarında ki azalmalar sonucunda kişinin sağlığı ciddi anlamda tehlikeye girmiş olur. Kişinin gerekli miktardan daha fazla su tüketmesi durumunda vücuda alınan fazla su hücrelerin altına doğru sızmaya başlar ve bunun sonucunda organ ve hücrelerde ciddi hasarlar meydana gelebilir.


Su Zehirlenmesi Neden Olur?


Su zehirlenmesi kişinin tüketmesi gereken miktardan daha fazla su tüketmesi sonucunda meydana gelen ve sonucunda ölüme bile yol açan ciddi bir sağlık sorunudur. Kişiler günlük su tüketim miktarlarını nadir durumlarda ve farkında olmadan aşarlar. 


Ancak bazı kişiler su yarışı ya da günlük tüketmesi gereken sıvı miktarını da aşması durumunda ölüme bile yol açabilir. Kişinin ani şekilde aşırı su tüketmesi, çok sıcak havalarda kişinin fazla su kaybetmesi, kişinin idrar söktürücü ürünler kullanması, kişide meydana gelen akciğer ve böbrek yetmezliği ve kişinin karaciğerinde siroz bulunması da su zehirlenmesini tetikleyen unsurlar arasında yer alır.


Kişide Meydana Gelen Su Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?


-Baş ağrısı,


-Kaslarda meydana gelen kramplar,


-Kişinin konuşmasında bozukluk meydana gelmesi,


-Kalp atışında düzensizlik meydana gelmesi,


-Aşırı yorgunluk, halsizlik ve kişinin kendisini huzursuz hissetmesi,


-Bilinç ve şuur kaybı


 Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!