Şu Ana Kadar Piyasaya Sürülmüş En İyi 10 Xbox Oyunu Yayınlanma Tarihi : 01.11.2019 22:32:36 - 2 yıl önce
288 izlenme288 okunma 0 yorum0 yorum

Günümüzde kullanılan teknolojinin artık hızına bile erişememekteyiz. Her geçen gün yeni bir ürün tanıtılmaktadır, yeni bir sistem ortaya çıkmaktadır veya yeni bir teknolojik gelişme yaşanmaktadır. Teknolojik ürünlerin en başarılı olanlarından birisi de Xbox oyun konsoludur. Microsoft ‘un oyun konsolu piyasasında da adını duyurmak istemesi üzerine 2001 yılında piyasaya sürmüş olduğu bir oyun konsoludur. İlk olarak Kuzey Amerika ve son olarak da Avrupa olmak üzere 5-6 ay içinde ürün bütün dünyaya tanıtılmıştır. Şuana kadar piyasaya Xbox, Xbox 360 ve Xbox One olmak üzere 3 model sürülmüştür ve bu 3 adet oyun konsolunun toplam satış sayısı 100 milyon civarındadır. En büyük rakibi olan Playstation ile büyük bir çekişme içinde yer almaktadır.


Oyunların günümüzde oynanabilmesi birçok platform mevcuttur. Genellik akıllı telefon ya da bilgisayar platformları tercih ediliyor olsa da oyun konsolları kullanıcılar için ayrı bir zevk yaşatmaktadır. Televizyon gibi büyük bir ekranda oynanan oyun diğer platformlardan daha iyi bir görüntü güzelliği ortaya sunmaktadır. Ayrıca oyun konsollarının kumandaları da oldukça kullanışlı ve güzel bir hava katmaktadır. Oyun konsolu olarak Xbox ve Playstation arasında çekişme yaşanmaktadır. Aralarında fark yarattıkları konular ise tasarım, oyun fiyatları ve kullanıştır. Son yıllarda çıkarılmış olan Xbox One ve Playstation 4, kullanıcılar açısından tercih konusunda akıllarını karıştırmaktadırlar. İki ürünün de oldukça iyi bir performans sunması rekabeti arttırmaktadır. Xbox ‘dan bahsedecek olursak kullanıcılara tasarım olarak oldukça güzel bir sunum gerçekleştirmektedir. Yalnız oyun fiyatları konusunda Xbox ‘ın biraz el yaktığını söyleyebiliriz fakat oyun akıcılığı olarak gerçekten güzel bir performans sunmaktadır. Şuana kadar çıkmış oyunlardan en iyi Xbox oyunlarını sıralayacak olursak;


1- The Witcher 3: Wild Hunt


2015 yılında piyasaya sürülen The Witcher 3: Wild Hunt ‘un geliştiriciliği CD Projekt RED, yayımcılığını Avrupa ‘da Namco Bandai Games, Amerika ‘da ise Warner Bros ve Interactive Entertainment şirketleri yapmıştır. Xbox ‘ın sadece Xbox One oyun konsolunda karşımıza çıkan The Witcher 3: Wild Hunt ‘ın konusu aksiyon-maceradır. Bütün platformlar olmak üzere dünya genelinde 10 milyonun üzerinde bir satış gerçekleştirmiştir. Oyun, Xbox platformunda yılın en iyi oyunları ödüllerinin birçoğunda ilk 10 ‘da yer almıştır. Oyunda Geralt adında bir baş karakter bulunmaktadır. Önceden hafızasını kaybetmiş olan Geralt oyuna hafızası yerine gelmiş bir şekilde başlar. Oyun içerisinde Geralt ‘ın kaybetmiş olduğu aşkını ararken yaşadığı olaylar ve macera dolu savaşları yer almaktadır. Oyun The Witcher serisinin son oyunudur. Seri dünya genelinde 25 milyondan fazla satış yapmıştır. Ayrıca oyunun içeriğinde Türkçe dil desteği yer almaktadır. Metacritic adlı istatistik sitesine göre The Witcher 3: Wild Hunt Xbox One ‘da 100 üzerinden 91 puan almıştır. Xbox One puanı diğer platformlardan 1-2 puan daha düşüktür.


2- Dark Souls III


Dar Souls III, FromSoftware tarafından geliştirilmiş, FromSoftware ve Bandai Namco Games firmaları tarafından yayımlanmıştır. 2016 yılında piyasaya sürülen oyun, PC platformunda, Xbox One ve Playstation 4 oyun konsollarında oynanabilmektedir. Souls serisinin son oyunu olmasından dolayı oyunun hikayesi önceki oyuna göre şekil almaktadır. Oyunda yapılan yeniliklerin başında düşmanların oldukça detaylı ve yaratıcı biçimde tasarlanması gelmektedir. Ayrıca oyunun akıcılığına hız eklenmiştir. Dövüş tekniklerinin yavaşlığından dolayı eleştirilen Dark Souls II ‘nin aksine bu oyunda daha hızlı teknikler uygulanmaktadır ve aksiyon sahnelerinde daha yüksek tempo bulunmaktadır. Oyun içerisinde kullanılan silahlar ise artık daha iyi haldedir ve etkinlikleri daha fazladır. Dark Souls serisi uzun yıllardır oyun piyasasındaki başarılı performansı ile adından söz ettiren oyunların arasında yer almaktadır. Metacritic sitesinin istatistik verilerine göre Dark Souls III, Xbox One ‘da 100 üzerinden 87 puan alarak diğer platformların bir tık gerisinde olan bir başarı performansı sergilemiştir.


3- Grand Theft Auto V


Grand Theft Auto V, Xbox 360 ve Xbox One oyun konsollarında da oynanabilmektedir. 2013 yılında Xbox 360, 2014 yılında ise Xbox One platformlarında satışa sunulan oyunun geliştiriciliğini Rockstar North, yayımcılığını ise Rockstar Games yapmıştır. Dünya üzerinde yer alan oyun serilerinin en iyilerinden biri olan Grand Theft Auto serisi, Grand Theft Auto V ‘in çıkmasıyla oyun piyasasındaki yerini ve önemini bir kez daha herkese hatırlatmıştır. Birçok alanda ödüllere aday gösterilmiştir ve toplamda 33 ödül kazanmıştır. Oyun toplamda 100 milyona yakın bir sayıda satış yapmıştır ve bu satışların 3 ‘de 1’e yakın bir kısmı Xbox oyun konsolları üzerinde oynanmaktadır. PC platformunda varlığını beklenen derecede hissettirememiştir. Çünkü sistem gereksinimleri GTA severler açısından büyük bir sorun yaratmıştır. Bundan dolayı oyun konsollarında yapılan satış PC ‘ye oranla daha fazladır. Grand Theft Auto V ‘i serinin diğer oyunlarından ayıran birçok yenilik bulunmaktadır. Oyun karakteri sayısının 3 ‘e çıkartılması, oyun haritasının daha geniş yapılması, kullanılan silahların ve araçların çeşitliliğinin artması, bazı seçeneklerin arayüzlerinin değiştirilmesi, yüksek görüntü kalitesi ve oyun içi etkinliklerin arttırılması gibi yenilikler Grand Theft Auto V ‘in gerçek anlamda başarılı bir oyun olmasını sağlamıştır.


4- Forza Horizon 3


Playground Games tarafından geliştiriciliği yapılan ve Microsoft Studios tarafından yayımlanan Forza Horizon 3, 2016 yılında karşımıza çıkmaktadır. Oyun hem PC hem de Xbox One platformlarında piyasaya sürülmüştür. Serinin ilk iki oyunundan bildiğimiz üzere yarış konusundan önemli bir yere sahip olan Forza Horizon serisi bu oyunla birlikte popülerliğini biraz daha arttıracak gibi gözükmektedir. Forza Horizon 3, Metacritic adlı istatistik sitesinin verilerine göre Xbox One ‘da 100 üzerinden 91 puan alarak oyunun PC platformundan daha da başarılı olmuştur. İçerik olarak serinin ilk iki oyundan da farklı olan Forza Horizon 3 ‘te ilk şaşırtan hareket oyunun Avustralya ‘da geçiyor olmasıdır. Ayrıca diğer bir farklılık ise artık hedef festivallere katılmak değil festivaller düzenlemektir. Bu festivalleri düzenleyerek bütün Avustralya ‘ya yaymak oyunun amacı şeklindedir. Bu festivalleri yayabilmek için de kurulan her festivalin başarı puanını arttırarak oralara insanlar toplamak gerekmektedir. Bunun için de festivallerde yarışmak ve başarı elde edebilmek gerekmektedir. Dünya genelinde yaklaşık 1-2 milyon sayıda oyuncusu bulunmaktadır ve bunların 1 milyondan fazlası Xbox One platformundadır.


5- Overwatch


Overwatch ‘ın Blizzard Entertainment tarafından yapımcılığı ve yayıncılığı yapılmıştır. 2016 yılında piyasaya sürülmüştür ancak oyun piyasaya sürülmeden yaklaşık 2 yıl önce tanıtımı yapılmıştır. Oyun PC, Xbox One ve Playstation platformlarında oynanabilmektedir. Oyunun konusu nişancılık ve savaştır. 4 farklı modu bulunan oyunun oynanış şekli, birbirinden farklı haritalardan birinin seçilmesiyle oyun başlar. Karşılık iki takım ve her takımda 6 kişi bulunur. Bu iki takımdan herhangi biri galip gelene kadar aralarındaki savaş sürer. Oyuncuların kullanabileceği birçok farklı karakter mevcuttur. Her karakter kendine özel özelliklere sahiptir. Overwatch ‘ın toplamda 5 adet ödülü bulunmaktadır ki bu ödüllerden birisi Yılın En İyi PC Oyunu ödülüdür. Bu başarılar sayesinde de kendini herkese kanıtlamıştır. Dünya genelinde yaklaşık olarak 30 milyon kullanıcısı bulunmaktadır ve bu sayının önemli bir kısmı Xbox One platformuna aittir.


6- Resident Evil 7


Geliştiriciliği ve yayımcılığı Capcom tarafından yapılan Resident Evil 7, 2017 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüştür. Oldukça yeni olmasına rağmen Resident Evil serisinin son oyunu olması ona gösterilen ilginin sürpriz olmadığını kanıtlamaktadır. Resident Evil serisinin bir oyunu olmasından dolayı doğal olarak konusu hayatta kalmak ve korkudur. PC platformunda, Playstation 4 ve Xbox One oyun konsollarında oynanabilmektedir. Oyunun konusu, terk edilmiş olan ancak içerisinde Baker ailesinin yaşadığı bir evde, eşi Mia ‘yı arayan Ethan Winters ‘ın verdiği hayatta kalma mücadelesidir. Ethan Winters, eşi Mia ‘yı bulmak için çıktığı yolda Baker ailesiyle ve çeşitli yaratıklarla savaşmaktadır. Savaşmak zorunda olmasından dolayı çeşitli silahlar kullanmaktadır. Bu macera dolu anlar içerisinde yaralanabilme olasılığı yüksek olan Ethan, yaralandığı zaman çeşitli yardım kitleri kullanarak canını tekrardan doldurabilmektedir. Ayrıca Resident Evil serisinin bir özelliği olarak da Ethan ‘ın, ilerleme kaydedebilmek için çeşitli bulmacalar çözmesi gerekmektedir. Resident Evil 7, kullanıcılar açısından son derece olumlu yorumlar almıştır. Metacritic istatistik sitesinin verilerine göre Xbox platformunda 100 üzerinden 86 puan alarak PS4 ve PC platformlarını gerisinde bırakmıştır.


7- Fallout 4


Fallout 4, Bethesda Game Studios tarafından geliştirilmiştir ve Bethesda Softworks tarafından yayımlanmıştır. 2015 yılında piyasaya sürülen oyun PC platformunda, Playstation 4 ve Xbox One oyun konsollarında oynanabilmektedir. Fallout serisinin son oyunudur ve seride kendinden önceki oyun ile fazlasıyla benzerlik göstermektedir. Oyunun konusu aksiyondur. Fallout 4 ‘ün yeniliklerinden birisi yardımcı karakter olan Dogmeat ‘ın oyunda ölümsüz olacağıdır. Oyuncular oyun içerisinde haritada istedikleri yere seyahat edebileceklerdir. Ayrıca oyun içerisinde 50 adet silah bulunmaktadır ve oyuncular isteklerine göre bu silahlar üzerinde kişiselleştirme yapabilmektedirler. Fallout 4 ‘te ortaya çıkan bir diğer yenilik ise oyuncular kendi evlerini istedikleri şekilde düzenleyebilecek ve istedikleri yenilikleri yapabileceklerdir. Oyunda yer alan tüccarlar belirli bölgelerde ev malzemeleri satmaktadırlar ve oyuncular tüccarlardan istedikleri malzemeleri alarak evlerine birçok savunma aracı inşa edebilmektedirler. Metacritic sitesinin istatistiklerine göre Fallout 4, Xbox One platformunda 100 üzerinden 88 puan almıştır. Bu puan değeri ile diğer platformlardan daha başarılı olmuştur.


8- Ori and the Blind Forest: Definitive Edition


Ori and the Blind Forest: Definitive Edition, Moon Studios tarafından geliştirilmiş ve Microsoft Studios tarafından yayımlanmıştır. 2015 yılında piyasaya sürülen oyun, PC ve Xbox One platformlarında oynanabilmektedir. Oyunun konusu platform-maceradır. Serinin ilk oyununda Ori karakteri ile kullanıcılar kendilerini oyunun içerisinde bulmaktadırlar. Ölmekte olan yaşlı bir ormanı kurtarmak adına Ori ‘nin üç elementi bulması gerekmektedir. Üç elementi bulmak adına gizemleri yapmalı ve yapılması gereken görevler tamamlanmalıdır. Bu şekilde Ori maceradan maceraya atlamaktadır. Definitive Edition oyunun da ise birçok yenilik oyuncuların karşısına çıkmaktadır ve ilk oyunda gizemli olan birçok konuya açıklık getirilmektedir. Oyun haritası genişletilmiştir ve karakterlere yeni özellikler eklenmiştir. Ayrıca harita üzerinden başka yerlere ışınlanabilmek de mümkündür. Ori and the Blind Forest basit gibi görünmesine rağmen oyuncuların karşılaşabileceği en iyi oyunlardan biridir. Metacritic istatistik sitesinin verilerine göre oyun Xbox One ‘da 100 üzerinden 88 puan alarak PC platformu ile aynı derecede bir başarı göstermiştir.


9- BioShock: The Collection


BioShock: The Collection, BioShock oyun serisinin yenilenmiş içeriklerini sunan bir koleksiyondur. Blind Squirrel Games tarafından geliştiriciliği ve 2K Games tarafından yayımcılığı yapılmıştır. Oyun 2016 yılında PC platformunda, Playstation 4 ve Xbox One oyun konsollarında piyasaya sürülmüştür. Oyunun konusu serinin tüm oyunlarında olduğu gibi aksiyon ve savaştır. Serinin tüm oyunlarını içeren koleksiyon, oynandığı platformlarda daha başarılı bir görüntü kalitesi sunmak ve daha yüksek kare hızını sağlamak adına eski oyunların yenilenmesiyle oluşturulmuştur. Geliştirme sürecinde BioShock: Infinite ‘nin Pc platformu için zaten gerekli grafik şartlarını sağladığı gerekçesiyle bu oyunda Windows platformu için geliştirmeler yapılmamıştır. Ayrıca koleksiyona İmagining BioShock adlı bir söyleşi serisi eklenmiştir. Bu söyleşi serisinde serinin yaratıcı yönetmeni olan Ken Levine ve serinin baş tasarımcısı olan Shawn Robertson yer almaktadır. Söyleşinin içeriği ise yapılan geliştirmeler hakkında detaylı bilgilerden oluşmaktadır. BioShock: The Collection, Metacritic istatistik sitesinin verilerine göre Xbox One ‘da 100 üzerinden 84 puan alarak PS4 ile eşit bir başarı elde etmiştir ve PC platformundan daha başarılı olmuştur.


10- NBA 2K17


NBA 2K17, Visual Concepts tarafından geliştirilmiş ve 2K Sports tarafından yayımlanmıştır. 2016 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülen oyun, PC platformunda, Ios ve Android işletim sistemlerinde, Playstation 3/4 ve Xbox 360/One oyun konsollarında oynanabilmektedir. Bu platform çeşitliliği sayesinde oyunculara kolaylık sağlayarak daha fazla ilgi görmeyi başarmıştır. NBA 2K serisinin son oyunu olmasından dolayı kullanıcıların karşısına pek çok yenilik ile çıkmaktadır. Serinin diğer oyunlarında da yer alan MyCareer bölümü yine oyuncular açısından büyük bir heyecana yol açmaktadır. Oyunun zorluğundan ziyade kolej atmosferi ve tribünler oyuna büyük bir hava katmaktadır. MyCareer bölümündeki diğer özellik ise ABD Milli Takım koçunun size sürekli mesaj atarak size tavsiyelerde bulunmasıdır çünkü artık milli takımın bir parçasınızdır. Ayrıca MyTeam bölümündeki paketlerde de yenilikler yapılmıştır. Daha büyük ve gerçekten iyi parçalardan oluşan paketler oyuncuların yüzlerini güldüreceğe benzemektedir. Oyundaki diğer bir yenilik ise maç esnasında basketçiler birbirleriyle daha fazla temas haline girmeleridir. Metacritic istatistik sitesinin verilerine göre oyun Xbox One ‘da 100 üzerinden 90 puan almaktadır. Bu puan ile PS4 platformunu geride bırakıp PC platformu ile dengede bir başarı sağlamaktadır.Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : XboxXbox oyunlarıen iyi Xbox oyunuen iyi 10 Xbox oyunları neler Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!