Stres İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 23.10.2019 00:53:13 - 2 yıl önce
418 izlenme418 okunma 0 yorum0 yorum

Stres İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?


 


Günümüzde yaygın olarak görülebilen sorunlardan biri de maalesef ki stres faktörüdür. Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilen stres faktörü özellikle de kronik bir hale dönüştüğü takdirde genel sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Oldukça sinsi bir gelişime sahip olan stres faktörü ayrıca günlük iş ve sosyal gibi önemli aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.


 


Okul çağındaki çocuklarda dahi görülebilen stres faktörü yetişkinlere oranla çocukları da fazla etkileyebilmekte ve bu durum sonucunda okul başarısında ciddi anlamda düşüş oluşmasına neden olabilmektedir.Kronikleştiği takdirde tıbbi yönden tedavi edilmesi gereken stres faktörü tedavi edilememesi durumunda ayrıca bazı sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Peki çağımızın önemli problemlerinden olan stres ile başa çıkmanın yolları nelerdir, dilerseniz ayrıca çokça merak edilen bu konumuz hakkında sizler için özel olarak hazırladığımız cevaplarını hemen sunalım.


 


İşte Stres İle Başa Çıkmanın Pratik Yolları Şunlardır;


 


Öncelikle günlük yaşantıda stres faktörüne neden olabilen etkenlerin tespit edilmesi gerekmektedir.


Bu aşamadan sonrasında ise bireyin gün içerisinde kendisine ve ailesine zaman ayırması gerekmektedir.


Stres faktörünün oldukça sinsi bir işleyişe sahip olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu sebeple birey gün içerisinde stre faktörüne maruz kaldığının farkında olmayabilmektedir. Yakınlarının ve eçvresindeki insanların bu konudaki uyarı ve tavsiyelerini dikkate almalı ve stres faktörünü kontrol edebilmelidir.


Stres faktörünün oluşmasına neden olabilen etkenlerden biri de günlük olarak dar kıyafetlerin tercih edilmesidir. Dolaysıyla bireyler gün içerisinde dar kıyafetler yerine daha bol kıyafetler giymeyi tercih etmelidirler.


Günlük olarak 1 saat sağlık yürüyüşü yapılmasının da stres faktörünün azaltılmasında oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Dolaysıyla stres ile başa çıkmanın en pratik yollarından biri hergün en azından 1 saat sağlık yürüyüşü yapılmalıdır.


Stres ile başa çıkmanın doğal yollarından biri de hergün düzenli olarak egzersiz çalışmalarının yapılmasıdır. Günlük olarak en az 30 dakika egzersiz çalışmalarının yapılması bireyin fiziken ve ruhen rahatlamasını sağlamaktadır.


Stres ile başa çıkmanın kolay yollarından biri de günlük olarak düzenli beslenilmesidir. Uzmanlar düzensiz beslenme alışkanlıklarının gün içerisinde stres faktörünü tetiklediğini belirtmektedirler. Dolaysıyla bu ayrıntıya da dikkat edilmesi gerekmektedir.


Stres ile başa çıkmanın pratik yollarından biri de ağır gıdalar yerine bol sebze ve meyvelerin tüketilmesidir. Bilindiği üzere tüm sebze ve meyvelerin stresin azaltılmasında oldukça faydalı olmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde taze sebze ve meyve tüketilmesinde büyük faydalar bulunmaktadır.


Stres faktörüne neden olan en önemli faktörlerden biri hiç kuşkusuz ki sigara ve alkol maddeleridir. Hatta sigara dumanına dahi birkaç dakika boyunca maruz kalınması stres faktörünün tetiklenmesi açısından yeterli bir sebep olmaktadır. Dolaysıyla stres ile başa çıkmanın en önemli yollarından biri sigara ve alkolden uzak durulması ve bu maddelerin bulunduğu ortamlardan kaçınılmasıdır.


Gürültülü ortamlar da stres faktörünün tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple stres ile başa çıkmanın en kolay yollarından biri gürültülü ortamlardan uzak durulması ve daha sakin ortamların tercih edilmesidir.


İnsanlar birbirleriyle ve yer aldıkları yakın çevreleri ile devamlı olarak etkileşim içerisindedirler. Bu sebeple çevresinde olup biten olumsuz ve üzücü olaylardan doğrudan olumsuz etkilenebilmektedirler. Bu durum ise stres faktörünün oluşmasına kolayca neden olabilmektedir. Dolaysıyla stres faktörü ile başa çıkmanın veya maruz kalınmaması açısından yakın çevredeki olumsuz birey ve eylemlerden uzak durulmasında büyük faydalar bulunmaktadır.


Stres ile başa çıkmanın pratik yollarından biri de günlük olarak yapılan aktivitelerin ertesi güne aksatılmamasıdır. Bilindiği üzere günlük olarak aksatılan iş veya diğer aktivitelerin stres faktörüne neden olabilmektedir. Bu sebeple bu ayrıntıya da önem verilmesinde fayda bulunmaktadır.


Stresin tetiklenmesinde önemli rol oynayan faktörlerden biri de hiç kuşkusuz ki televizyon izlenmesidir. Uzmanlar özellikle de çocukların televizyondaki şiddet içerikli olaylar sonucunda ciddi anlamda olumsuz etkilendiğini ve bu sebeple stres faktörüne maruz kalabildiğinin altını çizmektedirler. Bu sebeple stres ile başa çıkmanın en kolay yollarından biri de televizyon seyretmeyi kısıtlamaktır.


Stres ile başa çıkmanın pratik yollarından biri de hobi edinilmesi ve yılın belirli dönemlerinde seyahate çıkılmasıdır. Çünkü yapılan bir araştırma sonucunda hobi edinen ve bazı dönemlere seyahate çıkan bireylerin stres ile çok daha mücadele etmek zorunda olduğu gözlemlenmiştir.


Stres ile başa çıkmanın en kolay yollarından biri de hiç kuşkusuz ki güler yüzlü ve olumlu olunmasıdır. Çünkü uzmanlar güler yüzlü ve olumlu insanların günlük yaşamlarında stres faktörü ile çok daha az karşılaştığının altını çizmektedirler.


Stres ile başa çıkmanın pratik yollarından biri de herşeye evet cevabını vermemenizdir. Uzmanlar bireylerin haklı olduğu konularda dahi karşı tarafı kırmamak adına istem dışı olarak tepki vermesinin beraberinde stres faktörünü tetiklediğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla stres ile başa çıkmanın kolay yollarından biri de zaman zaman hayır denilmesinin de öğrenilmesi yönündedir.


Stres faktörü ile başa çıkmanın kolay yollarından biri de yalnızca içerisinde bulunulan zamana odaklanılması ve içerisinde bulunulan süreç itibariyle gelecek için yoğun planların yapılmamasıdır. Çünkü bu gibi durumların beraberinde stres faktörünü tetiklediği ve hatta zamanla kronikleştirebildiği bilinmektedir.


Stres ile başa çıkmanın pratik yollarından biri de sevdiklerinize sevginizi ifade edebilmenizdir. Dolaysıyla sevdiklerinize karşı sevgi duygunuzu kesinlikle içinize atmamalı ve doğrudan onlara sözlü olarak yansıtmalısınız.


Stres ile başa çıkmanın en kolay yollarından biri de gün içerisinde tüketilen kafein miktarını en aza düşürmektir. Çünkü aşırı kafein tüketiminin stres faktörünü tetiklediği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.


Stres Faktörünün Neden Olabildiği Sağlık Sorunları Nelerdir?


 


Stres faktörünün özellikle kronik bir hale dönüşmesi genel sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden dolayı bazı sağlık sorunlarının da meydana gelmesine neden olabilmektedir. Stres faktörünün neden olabildiği sağlık sorunları ise şunlardır;


 


Kas ağrıları ve kas spazmları


Kronik baş ağrısı


Kronik yorgunluk


Depresyon


Hiper tansiyon


Düşük tansiyon


Bazı psikiyatrik hastalıklar


Mide tembelliği


Obezite


Sinir hastalıkları


Kanser hastalıkları


Tüberküloz


Anksiyete bozukluğu


Egzama gibi önemli cilt hastalıkları


Saç dökülmesi


Kan dolaşım bozuklukları


Göz tembelliği


Hiper aktivite


Konsantrasyon bozuklukları


Kişilik bozuklukları


Migren hastalığı


Damar tıkanması ve damar sertleşmesi


Kalp krizi ve bazı kalp hastalıkları


Vertigo yani baş dönmesi hastalığı gibi birçok farklı düzeyli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


Yukarıda da görüldüğü üzere stres faktörü ile başa çıkmanın birçok kolay yolları bulunmaktadır. Sizler de günlük yaşantınızda stres faktörüne sıklıkla maruz kalıyorsanız ilk olarak doktorunuza başvurmalı ve sonrasında ise yukarıdaki stres ile başa çıkmanın yollarından faydalanmalısınız. Bu ayrıntı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra stres ile başa çıkmanın yolları nelerdir, konulu makalemizi sizlere sağlıklı ve stressiz bir yaşam dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!