Strateji Konulu En Başarılı 10 Oyun Yayınlanma Tarihi : 03.11.2019 11:58:20 - 2 yıl önce
331 izlenme331 okunma 0 yorum0 yorum

Günümüzde bilgisayarların kullanım amaçlarının başında oyun oynamak gelmektedir. Gelişim gösterdikçe yaygınlaşan ve çok büyük sınırlara sahip olan oyun dünyasına genellikle gençler ve okul çağındaki çocuklar ilgi göstermektedir. Oyun sektörünün zamanla gelişim göstermesindeki en büyük etken ise oyun odaklı kurulan binlerce şirket bulunmasıdır. Bu konuda son yıllarda gerçekleştirilen büyük başarılar, oyunlara duyulan ilginin zamanla artış göstermesind e etkilidir. En çok oynanan oyunlar ise online destekli oyunlardır. Daha çok çoklu ortamda, birçok kişinin bir arada olduğu bağlantılarda oyunlar oynamak oyuncular için daha cazip bir haldedir. Çünkü hem sosyal bir ortamda oyun oynama zevkinin daha fazla olması hem de elde edilen başarıların yapay zekalara karşı değil de gerçek insan zekasına sahip olan kişiler karşısında gerçekleşmesi online oyunları daha cazip kılmaktadır.


Oynanan oyunların onlarca kategorisi bulunmaktadır. Savaş, aksiyon, macera gibi sürükleyici oyunlar diğer kategorilere kıyasla daha çok ilgi görmektedir. Oyun oynayan kişilerin hem oyun oynayıp hem de kişisel beceriler kazanmasına ya da zeka gelişimlerine katkıda bulunmasına yarayacak oyunlar da bulunmaktadır. Bu oyunlar oyuncunun dikkat seviyesini ya da zeka seviyesini zorlayarak bu becerilerinde gelişim kaydetmesine yarayacak şekildedir. Bu oyun kategorilerinden birisi de strateji oyunlarıdır. Oldukça detaya ve dikkate dayalı olan bu strateji oyunları hem zevkli hem de geliştirici özelliklere sahiptirler. Dünya genelinde strateji oyunlarına fazlasıyla ilgi duyulmaktadır. En iyi diye nitelendirebileceğimiz strateji oyunlarını şu şekilde sıralayabiliriz;


1- Age of Empires II: The Age of Kings


Age of Empires serisi gerçek zamanlı strateji oyunlarının en önemli serilerinden birisidir. Serinin ilk oyunu olan Age of Empires 1997 yılında gerçek tarihin örnek alındığı bir senaryo ile piyasaya sürülmüştür. İçerik olarak gerçek tarihin örnek alınmasından dolayı tarihi zamanlarda da benzerlikler oyun içinde kullanılmaktadır. Oyunun devamı niteliğinde olan Age of Empires II: The Age of Kings, 1999 yılında piyasadaki yerini almıştır. Age of Empires II: The Age of Kings oyunu Microsoft tarafından Windows ve Mac OS için, Konami tarafından ise Playstation 2 için yayımlanmıştır. Oyun Orta Çağ zamanını konu almıştır. Oyunda bulunan uygarlık sayısı ise on üçtür. Amaç ise kaynaklar toplayarak ordular, kasabalar kurarak düşmanları yenilgiye uğratmaktadır. Ayrıca oyuncuyu geliştirme amaçlı beş tane tarih konulu mod bulunmaktadır. Age of Empires II: The Age of Kings oyunu yeni bir oyun olmaktan ziyade serinin ilk oyunu olan Age of Empires ‘ın hatalarının giderilmesi üzerine ve yenilikler eklenmesi üzerine oluşturulmuştur. Fakat donanımsal olarak oyun, gerçek anlamda birçok yenilik ve farklılık ile kullanıcıyla buluşmuştur. Diğer oyunları gerisinde bırakarak ilk çıktığı zamandan itibaren oldukça fazla olumlu yorum almıştır. Ayrıca birçok ülkede satış değerleri ile listelerin ilk sıralarını uzun bir süre meşgul etmiştir. Oyunun çıkışının ardından 3 ay içinde satış sayısı 2 milyonun üzerine çıkmıştır. Ayrıca içerikleri ile gelecekte çıkacak birçok oyuna örnek olmuştur. Oyun oynanış olarak fazla zor değildir. Oyuncu ilk önce farklı özelliklerde olan ırklardan birini seçerek oyuna başlar ve kendi ırkının çeşitli kollarını geliştirerek gelişim kaydetmeye çalışır. Oyuncu gelişim kaydettikçe çağ atlar ve çağın şartlarına uygun bir düzeye erişmeye çalışır. Her gelişim kaydettiği zamanda çağ atlayarak oyunun ilerleyişi sağlanır. Ayrıca elde edilen kaynaklar ile ırkın çeşitli kollarının korunması ve savaşlar yapılabilmesi için askerler de yetiştirilmelidir. Oldukça detaylı içerikleri ile oyunculara güzel ve başarılı bir oyun sunumu gerçekleştirmektedir.


2- Command & Conquer: Red Alert


Command & Conquer strateji konulu oyun serisi 1995 yılından beri en çok oynanan strateji oyun serilerinden birisidir. Oyunun Westwood Stuidos tarafından yapımcılığı, Virgin Interactive tarafından da yayımcılığı gerçekleştirilmiştir. Oyun piyasadaki yerini 1996 yılında almıştır. Command & Conquer: Red Alert, çıktığı tarihten sonra uzun yıllar boyunca oynanan bir oyun haline gelmiştir ve kendisinden sonra üretimi gerçekleştirilen birçok strateji oyununa öncülük etmiştir. İlk olarak bilgisayar platformu için üretilen oyun daha sonradan Playstation ‘a da uyarlanmıştır. Oyundaki gelişmeler, Sovyetler Birliği tarafından keşfedilen bir zaman makinesi ile Adolf Hitler ‘in 1924 yılında saf dışı bırakılmasıyla başlamaktadır. Avrupa ‘yı korumak amaçlı kurulan Müttefik Devletleri ‘nin Sovyetler ‘e karşı verdiği büyük mücadele oyunun konusudur. Command & Conquer: Red Alert ve Command & Conquer: Red Alert 2, dünya üzerinde gerçekleştirdikleri 12 milyon üzerindeki satış ile en çok satılan strateji oyunları olarak Guinness Rekorlar Kitabı ‘nda yer almaktadırlar. 1946 yılında gerçekleştirilen zaman makinesi yolculuğu ile Red Alert 1924 yılına, Almanya ‘nın Landsberg adlı şehrine gider. Burada Adolf Hitler ‘e rastlar ve onu saf dışı bırakarak 2. Dünya Savaşı ‘nın olmasını engelleyerek geri döner. Adolf Hitler ‘in ortadan kalkmasıyla Avrupa ‘da işler değişir ve barışçıl ortam sağlanır. SSCB ise zaman ilerledikçe güçlenir. Daha sonra Çin topraklarını ele geçirir ve artık gözünü Doğu Avrupa ‘ya çevirir. Avrupa ‘yı korumak amaçlı Müttefik Devletler oluşturulur. Sovyetler ve Müttefik Devletler artık karşı karşıyadır. Oyun bu şekilde başlar ve muhteşem donanımsal güçleri sayesinde kendi farkını ortaya koyar.


3- Rise of Nations


Rise of Nations ‘ın yapımcılığını Big Huge Games üstlenmişken dağıtıcılığını ise Microsoft yapmaktadır. 2003 yılında piyasaya sürülen oyun, Microsoft ve Mac bilgisayarlarda oynanabilmektedir. Rise of Nations oyunun tasarımcılığını yapan Biran Reynolds, daha önceden Civilization 2 ve Alpha Centauri oyunlarında da çalışmalar yapmıştır. Bu sayede Rise of Nations oyununa birçok katkı sağlamıştır. Oyunun işleyiş tarzı sahip olunan üssün geliştirilip diğer üslerden daha gelişmiş bir hale getirilmesine çalışılmasıdır. Sahip olunan alana daha sonradan binalar yapılarak üretime başlanır. Daha sonra ise alan büyütmek adına öneme sahip olan şehirler kurularak sınırlar da genişletilmektedir. Şehirler gelişim açısından büyük önem sağlamaktadır. Rise of Nations ‘u bir strateji oyunu klasiği haline getiren özellikleri onun ufak ayrıntılarıdır. Bu bahsedilen birimlerin her birinin gelişimi için bir alt kademesi bulunmaktadır. Bu şekilde detaylı gelişmeler elde edilerek ancak oyun içerisinde başarı elde edilebilmektedir. Oldukça geniş kapsamlı bilgiler edinilmesi gerekmektedir.


4- Warcraft III: Reign of Chaos


Warcraft III: Reign of Chaos ‘un, yapımcılığını Blizzard Entertainment şirketi yapmıştır. Oyunun yayımcılığını Amerika ‘da Blizzard Entertainment, Avrupa ‘da Sierra Entertainment ve Japonya ‘da Capcom yapmıştır. Warcraft serisinin üçüncü oyunu olan Warcraft III: Reign of Chaos, 2002 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun içeriğinde orklar ve insanların savaşı yer almaktayken, bu oyun ile savaşa yaşayan ölüler ve gece elfleri de katılmıştır. Warcraft III: Reign of Chaos oyunu dünyada yaklaşık olarak 5 milyon satış yaparak en çok satanlar arasında yer alıp yılın oyunları listelerinde de başarılar elde etmiştir. Oyun için sunulmakta olan birçok mod da bulunmaktadır. Oyun tek karakteri yönetmek ve yönlendirmek şeklinde oynanmaktadır. Oyuncu, karakterinin gelişimini sağlamak için birçok kaynak toplamaktadır ve gelişiminin ardından karakter ile birçok düşmana karşı savaş vermektedir. Oyunun çoklu oyuncu biçimi de bulunmaktadır.


5- Company of Heroes


Relic Entertainment tarafından hem yapımcılığı hem de yayımcılığı yapılan Company of Heroes oyunu, 2005 yılında düzenlenen bir lansmanda duyurulup 2006 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüştür. Oyunun temel amacı, Normandiye Çıkartması ile başlanan serüvende oyunu oynayan kişinin belirli görevler yaparak oyunda ilerleme sağlamasıdır. Bu görevler hem piyade bölüğü olan Able ile hem de hava indirme mangası olan Fox ile yapılabilmektedir. Görevlerin tamamlanması durumunda Alman işgalinde olan Fransa ‘nın kurtuluşu gerçekleşmektedir. Daha sonra yayımlanan 2 ek paket ile oyuna Alman ve İngiliz senaryoları da eklenmiştir. Sunduğu üst düzey görüntü kalitesi ile oyunculara oyunun içindelermiş gibi bir hissiyat tattıran oyun, grafik ve ses performansları ile oldukça etkileyici bir başarı elde etmektedir. Company of Heroes, 2006 yılının en başarılı oyunu seçilmiştir.


6- Sid Meier’s Civilization IV


Firaxis Games tarafından yapımcılığı, 2K Games ve Aspyr şirketleri tarafından da yayımcılığı yapılan Sid Meier ‘s Civilization IV, 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Windows ve Mac işletim sistemli bilgisayarlarda oynanabilmektedir. Sid Meier ‘s Civilization IV oyunu, Civilization strateji oyunu serisinin dördüncü oyunudur. Oyunun geçtiği zaman dönemi taş devri ve modern çağ arasındadır. Oyunun temel amacı ise sahip olunan uygarlığın çeşitli stratejiler doğrultusunda belirli kaynaklara sahip olması ve bu şekilde gelişmesidir. Uygarlığın gelişebilmesi için ise kurulan şehirlerin gelişmesi gerekmektedir. Şehirlerin gelişimi için ihtiyaç duyulan 3 ana öğe bulunmaktadır. Bunlar altın, yemek ve üretimdir. Şehrin nüfusunu yiyecek seviyesi düzenler. Şehrin yapılarında ve asker üretiminde zamanın belirlenebilmesi sahip olunan üretime bağlıdır. Şehrin bilim alanındaki ilerlemeleri, eğlence etkinlikleri ve kültür geliştirici düzenlemeleri ise altına bağlıdır. Bu ve bunun gibi birçok detaylar aracılığıyla şehirlerin ve uygarlığın gelişebilmesi mümkündür. Sid Meier ‘s Civilization IV son derece zevkli ve saran bir oyundur. Ayrıca oyunun başlangıcında oyuncular barışçı ya da savaşçı bir düzen seçebilmektedirler.


7- StarCraft


StarCraft oyunun Windows ve Mac OS işletim sistemleri için yayımcılığını Blizzard Entertainment ve Sierra Entertainment, yapımcılığını ise sadece Blizzard Entertainment yapmıştır. StarCraft serisinin ilk ve başlangıç oyunu olan StarCraft, oldukça başarılı bir içerik sunmasından dolayı hem başlangıç oyunu olarak kullanıcıları tatmin etmiştir hem de serinin devamı için oldukça ilgi toplamıştır. Benzetilen Warcraft 2 oyununa nazaran daha büyük harita olanakları, süre olarak daha uzun olması ve strateji seçenekleri açısından daha zengin olması onun farkını ortaya koymaktadır. Oyun 1998 yılında Windows için, 1999 yılında da Mac OS işletim sistemi için piyasaya sürülmüştür. Oyunun konusu uzayda varlığını sürdüren üç ırkın birbirleriyle olan savaşıdır. Bu üç ırk arasında herhangi bir güç dengesizliği bulunmamaktadır. Uzun yıllarca boyun StarCraft serisi olarak dünyadaki strateji oyunlarının standart seviyesini oluşturan oyunlar, oyuncular açısından diğer strateji oyunlarına kıyasla daha farklı yere sahiptirler. Oyunun efsane oyuncuları bile günümüzde halen oyunu oynamayı sürdürmektedir.


8- Empire Earth


Empire Earth strateji oyun serisinin ilk yapımı olan oyun, 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun yapımcılığını Stainless Steel Studios, yayımcılığını ise Sierra Entertainment şirketi yapmaktadır. Empire Earth serisi Age of Empires serisine olan benzerliği ile de tanınmaktadır. Oyunun temel işleyişi uygarlıkları geliştirmektir. Oyunu oynayan kişi kendi seçtiği uygarlığı farklı farklı kaynaklar toplayarak geliştirmeye çalışmaktadır. Bunun için gerekli olan olabildiğince fazla kaynak elde edebilmektir çünkü her türlü yapıyı inşa edebilmek için kaynak gereklidir. Kaynak kısmından sonra birçok farklı yapıya sahip olmak ve asker üretimi yapmak uygarlığın gelişmesi için gereken ve önemli olan ikinci aşamadır. Oyunun kapsadığı zaman ise 50.000 yıldır. Bu 50.000 yıl, tarih öncesi çağlar ile Nano Çağ ‘a kadar 14 çağ dönemini kapsamaktadır. Oyun sadece Windows işletim sisteminde oynanabilmektedir.


9- Total War: Shogun 2


Total War strateji oyun serisinin yedinci oyunudur. 2011 yılında çıkan Total War: Shogun 2 ‘nin yapımcılığını Creative Assembly, yayımcılığını ise Sega yapmaktadır. Serinin diğer oyunlarına nazaran daha gelişmiş bir performans sergileyen oyun, tekli ve çoklu oyuncu biçimlerini desteklemektedir. Oyun, 1500 yıllarda ve o zamanki Japonya coğrafyasında geçmektedir. Oyunun temel amacı ise klanlarda hükümdar olarak oyuna başlayıp, ülke içerisinde yer alan Shogunluğu yani askeri üssü ele geçirerek tüm ülkeye hükmedebilmektir. Oyunda eklenti paketlerinin de kullanılması dahilinde toplam olarak 12 adet klan bulunmaktadır. Her klanda ayrı stratejiler uygulanıp tüm klana hüküm sürmek çabalanmaktadır. Oyun efektleri, grafikleri ve akıcılığı doğrultusunda oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca konusunun oyun efektlere yansıtılmasının başarısından ötürü de performans açısından iyi bir oyundur.


10- Europa Universalis IV


Paradox Interactive tarafından yayımcılığı ve yapımcılığı gerçekleştirilen oyun, 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Europa Universalis gerçek zamanlı strateji oyun serisinin son oyunudur. Serisinin son oyunu olmasının getirdiği özelliklerin başında kendinden önceki oyunlara benzerliği bulunmaktadır. Temel olarak serinin diğer oyunlarının oynanış biçimleri bu oyunda da yer almaktadır. Tekli ve çoklu oyun performansı mevcuttur. Oyunun amacı ise sahip olunan devletin bütün denetim sorumluluklarına sahip olmak, askeri, politika ve diplomasi olanaklardan faydalanmak ve rekabet içinde bulunulan devletlere karşı galip gelmektir. Galip gelebilmek için puan sıralamasında liderliği elde etmek gerekmektedir. Bu puan sıralamasında yükselebilmek ve başarı sağlayabilmek için birçok gelişim yoluna başvurulup devlet gelişimi sağlanmalıdır. Oyunun içinde bulunduğu zaman 400 yıllık bir süreçtir. Oyunu oynayan kişi istediği zamandan oyuna başlayabilmektedir. Oyun içerisinde coğrafi keşifler, rönesans gelişmeleri ve bilimsel ilerlemelerden de bahsedilmektedir. Oyun 1444-1820 yılları arasındaki 400 yılı zaman olarak seçmiştir.Kategoriler :   OYUNLAR Etiketler : Strateji oyunlarıStrateji oyunuen iyi Strateji oyunlarıen iyi 10 Strateji oyunu nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!