Soğuk Havalarda Kalp Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalı Yayınlanma Tarihi : 20.10.2019 15:00:01 - 2 yıl önce
303 izlenme303 okunma 0 yorum0 yorum

Soğuk Havalarda Kalp Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalı


Soğuk havalar beraberinde soğuk algınlıklarını ve buna bağlı olarak birçok hastalığı beraberinde getirir. Fakat tüm bunların yanında soğuk havalarda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de özellikle kalp rahatsızlıkları olanların soğuk havalarda kalp sağlıklarına biraz daha fazla özen göstermeleridir. Sadece kalp rahatsızlığı olanların değil normal kişilerin de kalp sağlıklarını soğuk havalarda biraz daha özenle korumalıdırlar. Bu konuda neler yapılabileceğini sizler için aşağıda sıraladık.


Soğuk Havalarda Kalp Sağlığını Korumanın Yolları


1. Havanın soğumasına bağlı olarak damarlarda daralma olur. Bu da beraberinde kan akışında azalmaya sebep olur. Kalbe giden oksijen oranı azalınca kalp çok daha fazla kan pompalar ve kalp hızı artar. Böylece kan basıncı yükselir ve kalp krizi tetiklenebilir.


2. Bir göğüs ağrısı oluştuğunda, çarpıntı ve nefes darlıkları vakalarında bu uyarıları asla hafife almayın ve görmezden gelmeyin. En yakın sağlık kuruluşuna hemen başvurun. Kalp krizinde dakikaların yaşamsal önemi olduğunu sanırız belirtmeye gerek yoktur.


3. Soğuğun etkisinden korunmak için tek bir kalın kıyafet giyinmek yerine aynı kalınlıkta iki kat kıyafet giyinmeye özen gösterin. Bu sayede iki kıyafet arasında bir hava boşluğu oluşacak ve böylece soğuk hava içeri işleyemeyecek ve içerideki sıcak hava da dışarı kaçamayacak. Vücut ısısı bu sayede korunmuş olacak. Bu çok önemli bir detaydır asla aklınızdan çıkarmayın. Bu arada baş bölgesinin en çok ısı kaybeden birkaç bölgeden birisi olması dolayısı ile mutlaka şapka ya da bere giyinmeyi ihmal etmeyin.


4. İlaçlarınızı mutlaka düzenli almaya dikkat edin. Kış aylarında fiziksel aktiviteler azalma gösterir ve kilo alınır. Kan basıncının yükselmesi de bu gelişmelerin sonucunda oluşur. Yüksek tansiyon problemi olanlar kan basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmelidirler.


5. Havaların soğuk olması egzersizlerinizi ihmal etmeyi gerektirmez. Her gün 20 dakika orta tempolu yürüyüşleri mutlaka yerine getirin. Sıkı kıyafetlerle dışarıda bu yürüyüşleri buz olmayan havalarda mutlaka yapın. Dışarıda buz ve rüzgârlı bir hava var ise ev içerisinde 25 dakika hiç durmadan orta tempoda yürüyün.


6. Solunum yolları hastalıkları kalp rahatsızlıklarını tetikleyen unsurlardır. Özellikle zatürre ve grip bu konuda en tetikleyici hastalıklardır. Grip kapmış bir beden fazladan stres altında kalır, ateşin yükselmesi kalbin olması gerekenden daha hızlı çalışmasına sebep olur ve diğer birçok etkenle birlikte kalp yetmezliği daha da alevlenebilir. Vücudun bir bütünlük arz ettiği unutulmamalı ve bir bölgedeki hastalığın bir başka bölgeyi tetikleyebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.


7. Lif açısından zengin, vitamin ve mineral değerleri yüksek besinleri tüketmeye çok daha fazla özen gösterin. Bu besinlerin bağışıklık sistemi destekleyicisi olduğunu unutmayarak her gün mutlaka tüketmeye gayret edin. Kış aylarına has sebzeler ve meyveler mutfaklarınızda mutlaka yer almalıdır. Tuz miktarını olabildiğince azaltın, haftada 2-3 defa balık yemeye çalışın. Yemeklerinize margarin gibi trans yağları eklemeyin ve şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durun.


8. Depresyondan uzak kalmak kalp sağlığı açısından önem arz eder. Stresten dolayı artan hormonlar hipertansiyon ile kalp krizi riskini yükseltirler. Kendinizi yormadan iyi hissettirecek eylemlerde bulunmaya gayret edin. Kitap okumak, dostlarla sohbet etmek, sinemaya gitmek gibi aktivitelerden kendinizi uzak tutmayın.


9. D vitamini eksikliğinin kalp ve damar hastalıklarında önemli bir risk faktörü olduğuna dair ciddi veriler gözlemlenmiştir. Yeterli güneş ışını kış aylarında alınamadığı için D vitamini takviyeleri almak faydalı olacaktır. Doktora giderek D vitamini değerinizi ölçtürmeniz ve daha sonra var ise bu eksikliği ilaçlar yolu ile ya da besinler sayesinde mutlaka gidermelisiniz.


Kış aylarında yakalandığımız rahatsızlıkların kalp krizi riskini ve yüksek tansiyon riskini artırdığını yazımızın girişinde belirtmiştik. Bu hastalıklardan korunmak bir anlamda kalp krizinden uzak durmak anlamına da gelecektir. Basite alınmayacak bir konu olduğu için kış aylarında fazla soğuğa maruz kalmamak için gerekli tedbirlerin mutlaka alınması gereklidir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!