SİYATİK AĞRISI NEDİR VE TEDAVİSİ NASIL OLUR ? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2019 10:13:09 - 2 yıl önce
595 izlenme595 okunma 0 yorum0 yorum

Bacaktaki siyatik sinirinin sıkışması sonucunda oluşan ağrıdır ve buna siyatik ağrısı denmektedir. Çok şiddetli ve yaşam kalitesini aşağı çeken ağrılardandır. Oluşan ağrı çoğunlukla arka bacağın alt kısmına kadar uzanabilir. Yanma hissi, karıncalanma, ayakta fazla duramama ve otururken sık sık uyuşma gibi belirtileri vardır.


Fıtık halini almış kaymalar siyatik ağrılarının oluşmasında en önemli sebeptir. Siyatik ağrılarını azaltmak için birçok geleneksel uygulama vardır. Ancak bu uygulamaların hiçbirisi oluşan problemi doğrudan iyileştirmez ve tamamen ortadan kaldırmaz. Ağrının azaltılması konusunda etkilidirler. Bu yöntemlerden bazılarını aşağıda açıkladık.


Siyatik Ağrılarını Rahatlatan Doğal Tedavi Uygulamaları


Sıcak Ve Soğuk Kompres Uygulamak: Ağrı ve iltihabı hafifletir. Sıcaklık hissi sinirleri ve kasları kısmen gevşeteceğinden belli düzeyde bir rahatlama getirecektir. Soğuk kompres uygulamak ise sinir etrafında oluşan şişliği azaltır ve ağrının belli oranda azalmasına neden olur. İki uygulamayı ayrı ayrı zamanlarda yapmaktansa ikisini peş peşe uygulamak çok daha yararlı olacaktır. Sıralaması ise sıcakla başlamak ve soğukla bitirmek şeklinde olmalıdır. Ağrılı bölgeye buharda ısıtılan havlu sarmak ve havlunun sıcaklığı bitince bir yenisini uygulamak gerekir. Bu uygulama 2 saatte bir günde 3 - 4 kez tekrarlanırsa çok daha tesirli olur. Soğuk kompres uygulaması içinse ağrıyan bölgeye buz kompresi 15 – 20 dakika uygulanır.


Zerdeçal Kullanmak: Anti-inflamatuar özelliği vardır ve siyatik ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. İltihabı ve sinir ağrısını azaltıcı etkisi olan kurkumin adlı bir bileşene sahiptir. Bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal atılır ve karıştırılır. Karışım kısık ateşte kaynatılır ve içine bir tatlı kaşığı bal koymak ihmal edilmemelidir. Bu karışım günde 2 – 3 defa yapılıp içilmelidir.


Ya da 2 hafta boyunca her gün 250 - 500 mg zerdeçal takviye hapı da alınabilir. Bu takviyeleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Çünkü kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle diyabet hastalarının kullanmaması gerekir. Safra taşı sorunu olanlar da asla zerdeçal kullanmamalıdır.


Masaj: Vücutta oluşan tüm ağrıların giderilmesi ya da azaltılmasında çok fazla pozitif etkisi vardır. Kas ve sinirlerin gevşemesinde etkili bir yöntemdir periyodik aralıklarla yaptırılmalıdır. Ama masaj mutlaka bu işin ehli kişilerce yaptırılmalıdır. Kan dolaşımını hızlandırır.


Egzersizler: Doktor mutlaka siyatik sorunu olanlara egzersiz yapmalarını önerecektir. Hangi tip hareketlerin yapılması gerektiği gene doktor tarafından söylenir.


Bu uygulamalardan bir ya da bir kaçı uygulandığında ve ağrıların etkisinde bir azalma görülmediğinde mutlaka doktora gidilmelidir.


 


Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!