Siyah Noktalarınızdan Kurtulun! Yayınlanma Tarihi : 02.11.2019 10:19:58 - 2 yıl önce
296 izlenme296 okunma 0 yorum0 yorum

Siyah Noktalarınızdan Kurtulun!


Kaç yaşında olursanız olun cildinizdeki siyah noktalarınızdan şikayetçi olabilir ve bunları yok etmek için çok çabalar harcıyor olabilirsiniz. Maalesefki siyah noktalarergenlik çağına girdikten sonra bir türlü kurtulamadığımız bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bunun çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Cildimizdeki gözenekler yaş ilerledikçe yağlanma nedeni ile daha da açılırlar. Açılan bu gözeneklere de kirli havadan dolayı, sigaradan dolayı, makyajdan ve daha bir sürü farklı nedenden dolayı kirler dolmaktadır. Bu kirler bizim siyah nokta dediğimiz şekile ulaşırlar. Siyah noktalardan tamamıyla kurtulmak pek de mümkün olmamaktadır. Fakat bazı yöntemler ile siyah noktaların meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.

İlk olarak siyah noktaların ortaya çıkma nedenlerinin neler olduğundan biraz bahsedelim:


Şehir hayatında yaşamıyorsak bile çevremizde toz ve toprak illaki bulunmaktadır. Şehirde yaşamalarını sürdürenlerin hayatına bir de şehrin egzozu, kirli havası gibi faktörler dahil olmaktadır. Bunun yanında sigara içmek de ciltte siyah noktaların oluşmasına neden olmaktadır. Kadınların makyajdan sonra iyi temizleyemedikleri makyaj kalıntıları da siyah nokta oluşumununa neden olan başlıca etkenlerdendir. Tükettiğimiz besinlerden, farkında olmadan vücudumuza aldığımız toksinler bulunmaktadır. Bu toksinleri, hastalandığımız zaman kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlardan da çok fazla bir şekilde almaktayız. Yağlı besinleri sık tüketmek gibi dış etkenler de cildimizi içten etkileyerek, siyah nokta oluşumuna kaçınılmaz bir zemin hazırlamaktadır. Siyah noktalar gözeneklerin genişleyip, cildin yağ ve nem dengesini kaybetmesi nedeni ile oluşmaktadır. Kesinlikle bunun sağlıklı bir durum olmadığı gerçeğini bilmek gerekir. Birçok insan siyah noktalarından şikâyet eder ve bu, gündelik yaşamda herkesin sık sık yaşadığı klasik bir sorun haline gelmiştir. Fakat bu siyah nokta oluşumunun çok da normal olduğu düşüncesini oluşturmamalıdır. Yaşadığımız çevresel şartlardan dolayı siyah nokta oluşumu kaçınılmaz bir cilt problemidir. Çünkü siyah noktalar estetik olarak kötü gözükmesinin yanında cildin kalitesinin bozulmasına da neden olmaktadır. Düzenli olarak yapılan cilt bakımları sayesinde siyah noktaların oluşumu engellenebilmektedir. Bunun için güzellik merkezlerine gitmeniz şart değildir. Evinizde de çok kolay yöntemler sayesinde hazırlayabileceğiniz formüller ile, siyah noktalarınızın oluşmasına engel olabilirsiniz.


Siyah noktaların temizlenmesi nasıl yapılır?


İşleme başlamadan önce ilk olarak cilt bir temizleme kremi veya köpüğü ile cildinizdeki tortuları arındırdığınıza emin olmalısınız. Cildinizi tahriş etmeyen bir sabun ve ılık su ile yüzünüzü yıkadıktan sonra haftada bir kere yüzünüze peeling uygulayarak cildinizde siyah nokta oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bunun dışında siyah noktalarınızı temizlemek için yüzünüzün farklı bölgelerine yapıştırarak kullanabileceğiniz siyah nokta bantları da bulunmaktadır. Bunların da yardımıyla siyah nokta temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Fakat bu bantları çok fazla tavsiye etmediğimiz konusunda da sizi uyarmamız gerekiyor. Çünkü bu bantları çekerken derinizde gevşeme meydana gelir ve bir süre sonra sarkıtıcı bir etki oluşma ihtimali gerçekleşir. Bu nedenle bu tür ürünler yerine evinizde yapabileceğiniz doğal ve ekonomik yöntemleri tavsiye ediyoruz.


Siyah nokta temizleme maskeleri:Evde kendinizin hazırlayabileceği birkaç doğal maske ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.


İlk maske önerimizde kullanacağınız malzemeler; 1 çorba kaşığı yulaf unu, 1 bardak ılık su ve 1 tatlı kaşığı badem unu. Yulaf ununu bir bardak su ile güzelce kaynatın ve hamur kıvamına geldikten sonra badem ununu da karışıma ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı siyah noktalarınızın çok olduğu bölgelerin üzerine güzelce sürün ve 5 dakika kadar yüzünüzde bekletin. 1 hafta düzenli olarak her gün bu maskeyi yaptığınızda siyah noktalarınızdan kurtulacaksınız.Bir diğer maske tarifimiz ise, yoğurt ve limon kullanılarak yapılmaktadır. 4 yemek kaşığı yoğurdun içine yarım limon suyu ile ekleyip karıştırarak cildinize sürün. Maskenin yüzünüzde kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra 15 dakika daha bekletin. Bu maskeyi tüm cildinize değil de yalnızca siyah noktalarınızın olduğu bölgelere uygularsanız sizin için daha iyi olacaktır.


Başka bir maske uygulaması olan; yarım limon suyu ile 1 tane yumurtanın akını karıştırın ve 1 dakika kadar ocakta bu karışımı ısıtın. Biraz ılıdıktan sonra da cildinize sürün. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca cildinizde beklettiğnizde yeterli olacaktır. Yağlı olan cilt bölgeleriniz, bu harika karışım sayesinde daha sıkı olacak ve aynı zamanda siyah noktalarınızdan da kolayca kurtulabileceksiniz.Kategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : Siyah Nokta sorunlarıSiyah Noktadan kurtulmanın yoluSiyah Nokta nasıl giderilirSiyah Nokta yok etme Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!