Siri'yi Etkinleştirme, Türkçe Dilinde Kullanma Yayınlanma Tarihi : 29.09.2019 15:54:08 - 2 yıl önce
581 izlenme581 okunma 0 yorum0 yorum

Siri'yi Etkinleştirme, Türkçe Dilinde Kullanma


Uzun yıllardır piyasada kalmayı başaran Apple, kullanıcılara her geçen yıl hayatlarını kolaylaştıracak hizmetler vermeye ve bu hizmetleri geliştirmeye son sürat devam ediyor. Telefonun icadından bu yana 'telefonla konuşmak' eylemini gerçeğe dönüştüren Apple, 2011 yılında iphone 4s telefonuyla birlikte Siri'yi kullanıcıların beğenisine sunmuştur. Siri bir yapay zeka olup, sorduğun sorulara cevap verebilen, takvim kontrol edebilen, arama yapabilen, mesaj atabilen, 'acıktım Siri! Bana yakınlarda yemek yiyebileceğim yerler göster' dediğinizde size yakınlardaki restoranlar hakkında bilgi verebilen vb. birçok şey gerçekleştirebilen bir yazılımdır.


Bunların hepsine ana ekran düğmesine basılı tutarak ya da sesinizi tanıttıktan sonra telefonunuza "Hey Siri!" diye seslenerek Siri'ye ulaşıp yapabilirsiniz. Aynı zamanda Siri'ye sorulabilecek soruların listesini görebilmek için "Hey Siri! Neler yapıyorsun?" diye soru sorarak Siri'nin yapabildiği daha birçok yardım hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Siri'yi etkinleştirmek için uygulanacak işlemler: "ayarlar"> "Siri ve Arama"ya tıklayıp "Hey Siri"yi dinle ve Siri için Ana Ekran Düğmesi seçeneklerini açmak. Unutulmaması gereken bir diğer detay ise telefonun Wi-fi veya hücresel veri üzerinden internete kesinlikle bağlı olması gerekiyor.


"Hey Siri!" komutu


"Hey Siri!" özelliğinin açık olduğundan emin olunup "Hey Siri" komutunu verdikten sonra soru sorulup Siri etkinleştirilir.


*Iphone 6s ve devamı telefonlarda bu komut istenilen her zaman kullanılabilir ancak daha düşük modellerde bu komutu kullanabilmek için aygıt güç kaynağına bağlı olmalıdır.


Ana Ekran Tuşuyla Siri'yi Kullanma


Siri açılana kadar ana ekran tuşuna basılı tutularak bu komut gerçekleştirilmiş olur. Aynı zamanda telefona kulaklık bağlıysa kulaklığın orta tuşuna Siri etkinleştirilene kadar basılı tutarak da komut gerçekleştirilebilir.


Siri'yi Türkçe Dilinde Kullanma


Siri ilk çıktığı yıl sadece 3 dille desteklenirken; 2015 yılında iOs 8.3 ile birlikte Apple, kullanıcılarına Türkçe dil desteği sağlamıştır. Dili değiştirmek için: ayarlar> siri ve arama> sesli geri bildirim e tıklayarak istenilen dili Türkçe ayarlanabilir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!