Sinüzit Ve Alerjik Nezle Nedir? Yayınlanma Tarihi : 22.09.2020 10:54:22 - 8 ay önce
120 izlenme120 okunma 0 yorum0 yorum

Sinüzit Ve Alerjik Nezle Nedir?


Sinüsler alın, yanaklar ve gözlerin arkasında bulunan kemik boşlukları olarak tanımlanabilir. Sinüslerdeki mukozanın iltihaplanması ise sinüzit hastalığına sebep olur. Alerji, burun ve sinüs mukozalarında süregelen ve seyri değişken olabilen iltihaba yol açmaktadır. Sinüzit ve alerjik nezle birbiriyle karışabilen iki hastalık olmakla birlikte bu yazımızda nasıl ayırt edilebileceklerine dair ipuçları da bulabileceksiniz.


Risk Faktörleri Nelerdir?


Sinüzit gelişimindeki risk faktörleri; alerjik bünyeye sahip olmak, anatomik yapısal değişiklikler bulundurmak, sigara içicisi olmak, sistemik ek hastalıklara sahip olmak, enfeksiyon geçiriyor olmak, genetik yatkınlığa sahip olmak şeklinde sıralanabilir. Alerji risk faktörleri içerisinde önemli bir yer kapladığından ötürü alerjik bünyelerin özellikle alerjik semptomların artışına yol açan bahar aylarında (polen, yeni biçilen çimenler vb.) dikkatli olmaları gerekmektedir.


Yukarıda belirtilen tüm sebeplerle sinüsler tıkanabilmekte ve bu durum ortama bakteri yerleşimini kolaylaştırma bunun sonucunda da hastalarda sinüzit gelişmektedir.


Sinüzit Ve Alerjik Nezle Belirtileri Nelerdir?


Sinüzit iltihabın başlattığı sürecin enfeksiyonla devam etmesi durumudur. Alerjik nezle ise enfeksiyon kliniği sergilemez. Bu sebeple alerjik nezle ile sinüzitin belirtileri farklılıklar gösterebilmektedir. Enfeksiyon sebebiyle sinüzitte ateş, nefes kokusu görülebilmekte ve akıntının rengi sarı-yeşil olmaktadır. Öte yandan alerjik nezlede ateş, nefes kokusu olmaz ve akıntı berrak tabiri caizse su gibidir. Alerjik nezlede alerjik etkenle mazuriyet sebebiyle hapşırık, burun kaşıntısı görülebilmektedir. Sinüzitte ise bunlar görülmez fakat ek olarak yüzde basınç hissi ve hatta ağrı, üst dişlerde ağrı görülebilmektedir. Sinüzitle alerjik nezlenin ortak belirtileri burun tıkanıklığı ve öksürüktür.


Sinüzit enfeksiyon kliniği olarak 10-14 günden daha fazla sürebilmektedir fakat üç haftadan uzun süren sinüzitler kronik olarak kabul edilir, tedavi yetersizliği ya da altta yatan hastalık ihtimaline karşı üç haftadan uzun süren sinüzitlerde doktora başvurulmalıdır. Alerjik nezle özellikle bahar aylarında alerjik maruziyet sebebiyle uzun süre devam edebilmektedir.


Sinüzit Ve Alerjik Nezle Nasıl Tedavi Edilir?


Sinüzitin ve alerjik nezlenin tedavileri farklı olduğundan ötürü ayrımı önemlidir. Sinüzit bakteriyelenfeksiyonlara bağlı gelişebileceğinden ötürü doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı gerektirebilmektedir. Alerjik nezlede mümkünse alerjiye sebep olan etkenden uzak durulmalıdır. Fakat pek çok alerjide bu mümkün olamadığından ötürü doktor kontrolünde antihistaminik tedavisi uygulanabilmektedir.


 Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : sinüzitin belirtileribaş agrısı neden olurbaş agrısı sebepleri Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!