Selülit Nedir ve Selülit Nasıl Oluşur? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2019 13:43:33 - 2 yıl önce
329 izlenme329 okunma 0 yorum0 yorum

Selülit Nasıl Oluşur?


Daha çok kadınlarda görülmekte olan selülitin en yaygın olduğu yerler; özellikle bacaklar, kalça kısmı, dizlerin yan tarafları ve kolların üst taraflarında meydana gelen, görüntüsü ile portakal kabuğuna benzeyen bir problemdir. Selülit sorunu sanıldığı gibi doğrudan olarak kilo ile alakalı bir sorun değildir. Zayıf olan kadınlarda, hatta çocuklarda bile görülebilmektedir.


Selülit Nasıl Oluşur?


Selülitin oluşma aşamasındaki ilk etmen, dolaşım bozukluğu olmaktadır. vücutta meydana gelen dolaşım bozukluğunun sonucunda, damar duvarlarından dışarıya sızmayı başaran sebum, dokunların da aralıklarına sızarak dokularda ödem meydana gelmesine neden olur. Oluşan bu ödem kan hücreleri ve yağ hücrelerinin arasındaki iletişimi de aksamaya uğratarak yağ hücrelerinin mevcut metabolizmasını ve bağ dokusunun da yapısını bozmaktadır. Bundan dolayı cilt yüzeyinde portakal kabuğuna benzeyen, sert ve pütürlü bir yapı meydana gelmektedir. Zamanla dokuların içinde birikmekte olan yağ, su ve tuz molekülleri organizma tarafınca kullanılamaz bir hale gelince selülit vücuda iyice yerleşmeye başlar. Özellikle kadınlarda meydana gelen selülitten kurtulamamanın en önemli nedeni de bu olmaktadır.


Selülit Neden Oluşur?


Selülit oluşmasında bir çok neden bulunmaktadır:


1-Genetik Faktörler: Araştırmalara göre ailesinde selülit sorunu olan kişilerin diğer kişilere göre daha çok risk altındadırlar.


2- Hormonal Bozukluklar: Hormonlarımız, vücudumuzda birikebilen yağ ve bağ dokularının düzgün bir şekilde çalışabilmesi ve işlevlerini yerine tam olarak getirebilmesi için çok önemlidir. Bu nedenden dolayı vücüdumuzda herhangi bir hormonun gerekğinden çok ya da az üretilmesi selülitin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Selülitin vücüdumuzda oluşmasına neden olan hormonların en başında Folikülin (FSH) hormonu gelmektedir. Bu selülit dostu hormon, kadınların yumurtalıklarında salgılanmakta ve vücuttaki dokularda su tutabilmektedir. Selülitin genellikle en çok kadınlarda görülmesinin nedeni de bu hormonun vücutta artmasıdır.


3- Kan Dolaşımı Bozuklukları: Selüliti dokularda meydana getiren temel etken kan dolaşımı bozuklukları olmaktadır. Erken yaşlarda yaşam düzeninde spora yer veren ve sporu hayatından hiç ayırmayan kişilerde selülit çok az görülmektedir. Bununla beraber korseler, dar pantolon ve dar elbiseler de vücutta meydana gelen kan dolaşımını engellediği için selülit oluşumuna sebep verebilir.


4- Beslenme Alışkanlığı: İnsanların beslenme alışkanlığı da birçok sağlık sorununda olduğu gibi selülitlerin meydana gelmesinde de önemli birneden olmaktadır. Düzensiz beslenme alışkanlıkları, donmuş yağ oranı yüksek olan hazır besinler tüketmek, kola, kahve gibi bol miktarda kafein içeren içecekleri çok tüketmek gibi durumlar selülit oluşumunaneden olabilmektedir. Kafeinin selülitin başlıca nedenlerinden biri olması da bilimsel olarak ispatlanmıştır.


Sizler de tüm kadınların kabusu olan ve tıp literatüründe estetiksel değil de sağlıksa bir sorun olarak geçen selülitten kurtulmak istiyorsanız; beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeli, kafein içeren gıdalardan uzak durmalı ve mümkün olduğunca düzenli olarak spor yapma alışkanlıkları edinmelisiniz. Unutmayınki sağlık problemlerine engel olabilmek, başa geldikten sonra kurtulabilmekten daha kolay olmaktadır.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!