Rota Virüsü Nedir? Yayınlanma Tarihi : 02.10.2019 20:19:41 - 2 yıl önce
383 izlenme383 okunma 0 yorum0 yorum

Rota Virüsü Nedir?


Genellikle altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklarda görülen, yüksek ateş, kusma ve ishal ile seyreden, mide bağırsaklarda enfeksiyona neden olan bir virüstür. Hastalığın kuluçka dönemi 2 ila 5 gündür. Ateş ve kusma 3-4 günde geçebilir ancak ishal 10 gün kadar sürebilir. Beş yaşına kadar hemen her çocukta görülebilen bir hastalıktır.


Rota Virüsü Nasıl Bulaşır Ve Nasıl Korunabiliriz?


Özellikle ağız ve dışkı yoluyla bulaşan rota virüsü, bağırsak hücrelerini etkilediği için başka hastalıklara da sebep olabilir. Tuvalete girdikten sonra ellerin yıkanmaması ve bu ellerle yiyeceklere dokunulması sonucu bulaşan virüs özellikle kış aylarında görülür.


Bebeklerin korumasız olduğu yaş aralıklarında, virüsün bulaşmaması için azami dikkati ebeveynler göstermek zorundadır. Özellikle temizlik ve hijyen çok önemlidir. Çocuklara tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Başkaları tarafından kullanılan eşyalar ve tuvaletler rota virüsünün bulaşması için ideal ortamlardır. Çocukların eline oyuncak olmayan eşyalar verilmemelidir. Çocukların oyuncakları temiz ve steril olmalıdır. Ev ne kadar temiz olursa olsun virüsün bulaşması engellenemez. Ancak, yine de ev temizliğine özen gösterilmelidir. Çocuğun emeklediği dönemler virüse en yakın olduğu zamandır ve çocuk ister istemez ellerini yere sürdükten sonra ağzına da götürebilir. Ellerin sık sık yıkanması virüsün çocuğa geçmesini engelleyebilir. Rota virüsünün bulaşabileceği dönemde çocuk kreşe gönderilmemelidir. Bu önlem ile diğer çocukların sağlığı da korunmuş olur.


Rota Virüsü Tedavisi


Hastalık bir kere bulaştıktan sonra herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Sadece, ishale bağlı vücuttaki su kaybı önlenmesi için sıvı tüketimini arttırmalı, ishali önleyecek gıdalar verilmelidir. Çocuk sıvıyı yeterli derecede tüketmiyorsa serum tedavisi uygulanabilir.


Rota Virüsü Enfeksiyonu Nasıl Önlenir


Rotateq ve Rotarix adlı iki aşı geliştirilmiştir. 2 ya da 3 doz halinde çocuğa uygulandığında, hastalığın ağır seyretmesi engellenmektedir. Fakat bu aşılar ülkemizde devlet tarafından karşılanmadığı için para ile alınıp yaptırılması gerekir. 


 


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!