Robot Nasıl Yapılır ? Yayınlanma Tarihi : 05.11.2020 16:49:47 - 6 ay önce
142 izlenme142 okunma 0 yorum0 yorum

Robot Nasıl Yapılır?


Hayatımızın içerisinde birçok robot ve robotik malzeme ile birlikte yaşamaktayız. Gelişen teknoloji ve insan ihtiyaçları bizi robot üretim alanında gelişmeye sürüklemiştir. Evimizden tutunda fabrikalara kadar hayatımızın her alanında aktif görev alan robotların tarihi pekte eskiye dayanmamaktadır. Bundan asırlar önce robot olarak isimlendiremeyeceğimiz bazı teknolojik aletler üretilse de robotik gelişimler yaşadığımız son asrın içerisinde gelişim göstermiştir.


Robot Türleri Nelerdir?


Genel olarak bahsettiğimiz robotlar kendi arasında alanlara ayrılmıştır. Mesela ağır bir sanayi robotuyla mutfağınızda kullandığınız bir robotu aynı kefeye koymak bu alan için uygun olmayacaktır.


Robot kullanım alanlarını genel olarak;  • Ağır sanayi robotları

  • Yüksek teknoloji robotları

  • Evsel robotlar alanlarında inceleyebiliriz.

  • Ağır Sanayi Robotları


Bu robotlar yazılım yönünden bir özelliğe sahip olsa da daha çok mekanik alanıyla ilgilenilmektedir. Ağır sanayi ürünlerinin otomatik taşınmasında yada makine ve elektroniğin birleşme alanı olan mekatronik olarak bahsetmek daha uygun olacaktır. Bu cihazlar diğer alanlardaki robotlardan tork gücüne oranla daha güçlü olmasına karşın yapay zeka yönünden gelişmemiş robotlardır


Yüksek Teknoloji Robotları


Yüksek teknoloji robotları 5. nesil olarak tabir ettiğimiz robot grubuna dahildir. Savunma sanayisinde adından çok bahsettiren insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçları bunların en iyi örnekleri olarak verilebilir. Bu robotlar yazılım yönündeki gelişmelerinin yanında yeni nesil bir mekaniğe sahiptir. Elektronik devre elemanlarıyla oluşturulan beyinleri otonom ve kullanıcı destekli çalışabilmelerini olanak sağlar.


Evsel Robotlar


Evsel robotlar olarak tabir ettiğimiz robotlar hayatımızda aktif olarak kullandığımız tüm robotları kapsamaktadır. Bunun içerisinde mutfakta kullandığımız mutfak robotlarından tutunda cebimizde bizden bir parça haline gelmiş telefonlar da bu gruba dahildir. Bu grubun üyeleri yüksek teknoloji yazılımlara sahip olabileceği gibi sadece basit bir elektrik motoruyla yapılmış olma ihtimaline de sahiptir.


Robot Üretiminin Yolları


İlk robotik malzemeler tahmin edeceğiniz üzere insan eliyle yapılmıştır.


Şuanda bulunduğumuz dönemde bu robotların ve robotik malzemelerin 3 farklı üretim şekli bulunmaktadır.  • İnsan eliyle üretimi yapılanlar

  • Robot tarafından üretimi yapılanlar

  • Hem insan hem de robot destekli üretimi yapılanlar.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!