Ponza Taşıyla Nasıl Bakım Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 02.11.2019 10:21:07 - 2 yıl önce
281 izlenme281 okunma 0 yorum0 yorum

Ponza Taşıyla Nasıl Bakım Yapılır?


Latince karşılığı “pumicite” olan ponza taşı, lavların en üst kısmında oluşan hafif bir cam tabakasıdır. Ponza taşı inşaatlarda ısı yalıtımı sağlanmasında, kırtasiye ürünlerinin üretilmesinde, tekstilde kot pantolonların taşlanmasında ve daha birçok alanda kullanılan bir malzemedir. Ponza taşının kullanım alanlarından en önemlisi cilt bakımıdır. Ponza taşı, doğal yapısından dolayı tırtıklı ve pütürlü yapıya sahip olduğu için cildi ölü hücrelerden arındırıp canlandırmak gibi gereksinimlerde kullanılabilmektedir.


Diz ve dirsek kararmaları için bakım


Hem kadınlarda hem de erkeknlerde görülen cilt kararması özellikle diz ve dirsek bölgesinde görülür. Bu kararmalar çoğunlukla güneş ışığına maruz kalan ve nemini kaybeden bölgelerde oluşur. Cildin üst tabakasını sertleşmiş ve kurumuş ölü deri tabakası kaplar. Ponza taşı ölü deriyi temizlediğinden kararmış cildi arındırır ve tazeler. Kararma görülen bölgeler önce sıcak su altında tutularak yumuşatılmalı, ardından ponza taşıyla nazik ve dairesel hareketlerle ovulmalıdır. İşlemin ardından nemlendirici kremler sürülerek cilt nemlendirilir ve rahatlatılır.


Topuk bakımı


Aynı zamanda topuk taşı olarak da kullanılan ponza taşının en çok kullanım alanlarından birisi de ayak topuklarında meydana gelmiş nasırların veya ayak tabanındaki sertleşmiş olan ölü derilerin yok edilmesidir. Ponza taşı tırtıklı yapısıyla düzenli kullanıldığında nasır tabakasını inceltir ve yok eder. Ancak ponza taşı kuru cilde asla uygulanmamalıdır. Bu durum cildin tahriş olmasına ve nasır sorununun artmasına sebep olur. Sıcak ya da ılık suda bekletilmiş ayaklara dairesel hareketlerle, bastırmadan uygulandığında ölü derileri temizler. Ponza taşının üzerinde bulunan küçük pütürler üzerinde ölü derilerin biriktiği görülür. Ayak sağlığı için bu deriler her uygulamadan sonra temizlenmelidir. Tazyikli su ile ya da kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile de temizlenebilir.


Batıklar için bakım


Yaygın şekilde genellikle her insanda görülebilen batık problemikıl köklerinin iltihaplanması ve kılların cildin dışına çıkamaması sonucunda derinin altında uzamasıdır. Batıklar, sivilce ya da benzeri lezyonlara dönüşür ve çoğu zaman kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda kişinin hayatını da zorlaştırır. Her epilasyon çeşidi maalesefki batık oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Batıklardan kurtulmanın en sık kullanılan yolu ise ponza taşı ile deriye peeling yapılmasıdır. Fakat bu uygulamayı yaparken dikkatli olunmalıdır. Sert bir şekilde ponza taşı ile ovulan batıklar kanama yapabilir, cilt tahriş olabilir ve ciltte lekeler kalabilir. Banyoda sıcak su ile yumuşamış cilde duş jeli ya da sabunla uygulanması daha doğrudur. Düzenli uygulandığında batıklar giderilir. Bunların dışında cilde ağda işlemi yapılıp, cilt yıkanıp temizlendikten sonra cilde ponza taşı uygulanması da faydalı olmaktadır. cildi ponza taşı ile ovalarken mutlaka yavaş hareketlerle, bastırıp cildi tahriş etmeden işlem gerçekleştirilmelidir. Cilt bu işlemden sonra kuruyacağı için, uygulamadan sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Aylık olarak düzenli yapıldığında batıkların azalması mümkündür.Kategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : Ponza TaşıPonza Taşı nedirPonza Taşı bakımıPonza Taşı bakımı nasıl yapılır Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!