Parmak Çıtlatmanın Zararı varmı? Yayınlanma Tarihi : 09.04.2020 01:01:33 - 1 yıl önce
555 izlenme555 okunma 0 yorum0 yorum

Parmak Çıtlatmanın Zararları


Parmakları çıtlatmak genellikle bireylerin alışkanlık haline getirdikleri bir eylemdir. Bireylerin alışkanlık haline getirdikleri parmak çıtlatma alışkanlığı kemiklerdeki eklemlerin genişlemesini sağlar ve aradaki sıvı gazlar dağılır ve uygulanan baskı sonucunda dağılan gazdan çıtlatma sesi duyulur. Çıtlatılan parmak tekrar çıtlatılmak istendiğinde tekrar çıtlatma olmaz bunun ardından en az yirmi dakika geçmesi gereklidir. Bunun nedeni ise çıtlatılan parmaktan çıkan gaz sıvısının tekrar yerine gelmesi gerekiyor. Parmak çıtlatma işleminde bireyler parmaklarının gevşemesi ve kasların rahatlamasını sağlar. Bireyler parmaklarını çıtlatarak rahatladıklarını hissederler ve parmaklarına verdikleri zararları düşünmezler.


Parmak Çıtlatma ve Kireçleme


Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre parmak çıtlatmanın kireçlemeye neden olmadığını bulmuşlardır. Fakat parmak çıtlatan kişiler çıtlatmayan kişilere göre kavrama yetenekleri daha az olduğu saptanmıştır. Parmak çıtlatmanın kas ve eklem gevşekliğine neden olabileceği yapılan araştırmalara göre anlaşılmıştır. Bazı kişiler tarafından parmak çıtlatmanın çok zararlı olduğu söylense de uzmanların bu konu hakkındaki düşünceleri bireyler üzerinde ciddi bir problem olmadığı yönündedir. Fakat bazı kişiler tarafından söylenen bir diğer yorum ise parmak çıtlatmanın ellerde titreme yaptığı yönündedir.


Parmak Çıtlatma ile İlgili Yorumlar


Parmak çıtlatan kişilerin ellerinde ya da ayak parmaklarında kireçleme ve titreme olacağı yönündeki söylentiler bireyler tarafından doğru olduğu kabul ediliyor. Parmak çıtlatma olayı yapılan araştırmalara göre eklemleri zorlamadıktan sonra zararlı olmadığı yönündedir. Ellerde oluşan titremenin parmak çıtlatması ile hiçbir ilgisi olmadığı uzmanlar tarafında söyleniyor. Fakat ellerdeki titremenin nörolojik bir durum olabileceği ve kişinin uzman bir hekime görünmesi gerektiği tavsiye ediliyor. Parmak çıtlatmanın sadece eklem gevşekliğine neden olabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Parmak çıtlatma sürekli ve sık sık yapıldığı durumlarda parmaklarda bulunan sinirlere de önemli zararlar verebiliyor.


 


 


 

Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!