Papatya suyunun faydaları nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2020 10:27:37 - 6 ay önce
71 izlenme71 okunma 0 yorum0 yorum

Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir?


Çiçeklerin en masum simgesi haline gelmiş papatya aynı zamanda birçok soruna iyi gelmekte güzellik amacı ile de kullanılmaktadır. Papatyanın suyunun elde edilerek kullanılmasıyla birçok şifa verdiği görülmektedir. Papatya suyu deri dökülmesi ve kaşıntıya ayda sağlamaktadır. Tadının acı olmasından dolayı iştahı açar. Saçlara oldukça faydası olan ve güneşe çıkıldığında saçları açıcı özelliği olan bir bitkidir. Karın ağrılarında papatya suyu içilerek şifa bulunur. 


Ateş düşürücü etkiye sahip olan papatya suyu mide sorunları çekenler içinde tavsiye edilir. Rahatlatıcı etkiye sahip olan ve iyileştirici etkiye sahip özelliği bulunur. Bayanların sağlık sorunlarına da şifa olan papatya suyu rahim, İltihabı ve miyom gibi kadın hastalıklarına faydası bulunur. Belirli olarak günlük kullanılması gereken papatya suyu fazlasını içmekten kaçınmalıdır. Papatya suyu zindelik ve kuvvet verici olarak ta kullanılmaktadır.


Papatya Suyu Nasıl Hazırlanmalı?


Papatyalar toplanıp bir tencereye konulur. Kaynatılarak suyu süzgeçten geçilerek süzülerek kullanılır. Papatya suyu şişelere konularak ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaktadır. Eğer kendiniz hazırlama gibi bir zahmete girmek istemiyorsanız aktarlarda ve eczanelerde hazır olarak satılan ürünlerden alabilirsiniz.  


Papatya suyu gaz giderici özelliğe sahiptir. Terletici özelliği sayesinde vücuttaki azla ödem ve suyu atmakta fayda sağlar. Böbrek sorunları ve karaciğer de yaralar için şifası bulunmaktadır.


Astım Bronşit Tedavisinde Papatya Suyu Etkisi


Solunum rahatsızlıklarının en çok sıkıntı yaratan hastalığı bronşit ve öksürük gibi rahatsız edici hastalıklar için papatya suyu önerilir. Ayrıca balgam söktürücü etkiye sahip faydası olan bir bitki olarak suyunun içilmesi faydalıdır. Yıpranmış Saçlara ve cilde faydası ola papatya suyu alternatif tıpta zaman zaman kullanılabilir. Piyasada çay olarak satılan papatya çayları da güzel demlenirse fayda sağlar.Kategoriler :   ŞİFALI BİTKİLER Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!