Otonom Araçları Ne Zaman Yollarda Göreceğiz Yayınlanma Tarihi : 15.11.2019 10:12:51 - 2 yıl önce
287 izlenme287 okunma 0 yorum0 yorum

Otonom Araçları Ne Zaman Yollarda Göreceğiz?


Çağımızda algılayıcı cihazların ve takip sistemlerinin gelişmesi otonom araçların üretimi konusunda otomobil ve teknoloji firmalarını rekabete soktu. Google değişik tip ve modeldeki 100 otonom aracın Dünya'nın değişik bölgelerinde testlerine devam ediyor. Sürücüsüz araçların en büyük şansı sürücü ye sahip olmaması. Bu sayede sürücü kaynaklı trafik kazalarından kurtulmuş oluyor.


Sürücü Yok Kaza Yok  


Otonom araçların insanlarda bu araçlar güvenli algısı oluşuncaya kadar piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Bu firmalardan BMW firması ilk otonom aracını 2021 yılında, Volvo ise 2020 yılında tüketicilerin beğenisine sunmayı hedefliyor. Sadece Amerika'da sürülerin sebep olduğu trafik kazalarının ülkeye maliyeti 215 milyar dolar.


Hindistan İşsizliğe Neden Olacağı İçin Sürücüsüz Araçların Testlerine İzin Vermedi


Sigortacıların sürücüsüz otomobillere yaklaşımı değişecek çünkü araçta sürücü olmayacağı için sigortayı aracı üreten firma ile yapacak. Bu bile sigortacıları avantajlı duruma getirebilir. Bugün sigortacıların zarar etmesinin ve düzgün insanların yüksek sigorta ücreti ödemesinin sebebi, trafikte devamlı kaza yapan 4000- 5000 adet taksi, dolmuş ve sorunlu kuş serisi araç sürücüleridir. 


Şu ana kadar otonom araç firmalarının üzerinde yoğunlaştıkları konulardan birisi aracın kontrolünün tamamen aracın kendisinde mi yoksa kontrolün bir kısmının aracı kullanmasa da yolcuda mı olacağıdır. Kontrolün yolcuda olacağı otonom araçların çok yakın bir gelecekte Trafikte yerini alması umuluyor. Kontrolün sadece araçta olacağı otonom araçlar için epey bir zaman geçeceği tahmin ediliyor Otonom araçlar trafikte geçireceğimiz zamanı eğlenceye dönüştürecek. Bazıları filim seyredecek, bazıları ise internette gezinecek. Bu da internet veri tüketimini ve mobil cihazlardaki mobil uygulamaların çeşitliliğini ve kapsamını artıracak. Şu ana kadar otonom araçların testlerinde en üzücü olaylardan birisi Google firmasına ait otonom aracın halk otobüsüne çarpması.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!