Ötenazi nedir? Yayınlanma Tarihi : 02.10.2019 20:16:03 - 2 yıl önce
374 izlenme374 okunma 0 yorum0 yorum

Ötenazi Nedir?


Ötenazi, tıbbi olanaklar değerlendirildiğinde bu olanaklarca bireyin iyileşmesinin ya da sağlıklı bir yaşam sürmesinin mümkün olmadığı durumlarda hastanın çektiği acıdan kurtulması amacıyla yaşamının sonlandırılmasıdır. Hastanın yaşamının sonlandırılmasıyla daha az acı çekeceği kanısıyla gerçekleştirilir. Ötenazi, ölüm hakkı olarak da bilindiği için ilkçağ ve ortaçağ filozofları tarafından tartışma konusu olmuştur.


Ölümden sonraki yaşam üzerinden sürdürülen tartışmalarda ötenazinin ahlaki ve vicdani yönü eleştirilmiştir. Antik çağdan beri tartışma konusu olan ötenazinin çeşitli ülkeler de hukuksal yaptırımları olmakla birlikte Türkiye'de Türk Ceza Kanunu'nda ötenaziye ilişkin hüküm bulunmadığından ötenazi, kasten adam öldürme suçu olarak değerlendirilir ve bu fiile ilişkin hükümler uygulanır. Ötenazinin çeşitli türleri vardır. Bu türler hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar çerçevesinde türler tanımlanır.


Aktif Ötenazi Nedir?


Aktif ötenazi, hastanın tıbben tedavisi bulunmayan ölümcül bir hastalığa yakalanması ve daima acı içinde olması durumunda hastaya hekim tarafından yüksek dozda ilaç verilmesi, ölümcül bir enjeksiyon yapılması ya da yüksek düzeyde morfin verilmesiyle hastanın hayatına son verilmesidir. Burada önemli olan husus hasta için artık hiçbir tedavi yolunun bulunmaması ve hastanın güçlü bir biçimde acı çekmesidir. Tıbbi imkanlar dahilinde tedavisi bulunan bir hastalıkta hasta acı çekse bile ötenazi uygulanması yerine tedaviye ek olarak hastanın acısını en aza indirecek takviyelerin yapılması gereklidir.


Pasif Ötenazi Nedir?


Pasif ötenazi, hastanın daima komada olması ve makine ile cihazlara bağlı olmaksızın yaşamını devam ettirememesi durumunda hastanın ailesinden onay alınarak kişinin yaşam destek ünitesinden ayrılarak yaşamının sonlandırılmasıdır. Pasif ötenazi, hastanın komadan çıkma ihtimalinin düşük olduğu ya da komadan çıksa bile yaşam destek ünitesinden bağımsız yaşamını sürdürme ihtimalinin neredeyse bulunmadığı durumlarda tercih edilir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!