Osteopeni Nedir ve Tedavisi varmıdır ? Yayınlanma Tarihi : 08.10.2019 23:11:50 - 2 yıl önce
341 izlenme341 okunma 0 yorum0 yorum

Osteopeni nedir?


Osteopeni, kemiklerin güçsüzleşme ve yoğunluğunu kaybetme yönünde olduğu sanılan bir durumdur. Kemiklerin mineral yoğunluğu normal durumlarda olması gereken miktardan az olduğu zaman, bu durum osteopeni olarak adlandırılır. Bu da hastanın kemiklerinin güçsüzleştiğini ve eskisi gibi güçlü olmadığı anlamına gelir. Osteopeni problemi olan bir kişinin kemik mineral yoğunluğu daha fazla düştüğü takdirde osteoporoz, yani (kemik erimesi) olarak adlandırılan oldukça ciddi bir rahatsızlık gelişir. Osteopeninin bulguları hemen hemen sıfıra yakındır ve bu sebeple teşhis edilmesi zordur.


Osteopeni Belirtileri


Osteopeninin belirtileri ve semptomlarını fazla merak eden kişiler için kötü haber var. Osteopeninin hiç bir görünür bulgusu yoktur. Kemikler mineral yoğunluğunu kaybettiği zaman, hiç bir bulgu yada belirti göstermez. Osteopeni bulgusu olarak sadece kemik kırıkları kabul edilir. Bunun haricinde ise kemiklerin zayıfladığının ve güçsüzleştiğinin hiç bir belirtisi tespit edilemez.


Osteopeninin Önlenmesi


Yeteri kadar kalsiyum ve vitamin alınmadığı takdirde, sigara ve alkol kullanımının terk edilmesi, düzenli bir şekilde egzersiz yapılması ve dengeli bir şekilde beslenme sayesinde hayatın bir sonraki aşamalarında osteopeni gelişmesi sıklıkla önlenebilir. Popüler bir söz olan, hastalığın önlenmesi, tedaviden basittir, sözü bu rahatsızlık için normalde olduğundan çok daha mühimdir. Sağlıkla ilgili olan her şey gibi osteopenide de tanı ve tedavi için her daim bir uzman doktora danışıp muayene olmak çok daha mühimdir.


Osteopeni Tedavisi


Osteopeni tedavisinin ilk ve tek gayesi kemikleri oldukça ağır bir rahatsızlık olan osteoporozdan yani kemik erimesinden korumaktır. Bunun için ise genelde düzenli bir şekilde hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Bunun dışında olan tedavi sürecini hızlandırabilmek adına hastaların kendi başlarına yapabileceği bir kaç şey daha mevcuttur. En önemlisi ise, gazlı içeceklerden uzak durun.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!