Online Eğitim Ve Ebeveyn Çocuk İlişkisi Yayınlanma Tarihi : 05.11.2020 19:14:10 - 6 ay önce
102 izlenme102 okunma 0 yorum0 yorum

Online Eğitim ve Ebeveyn Çocuk İlişkisi Nedir?


Online eğitim Mart ayından itibaren ülkemiz ve dünya genelinde okullarda değil de televizyon ve bilgisayar üzerinde gerçekleştirilen eğitim sistemidir. Bu durumda çocuklar ve gençler zamanının çoğunluğunu bilgisayar ve televizyon izleyerek geçiriyorlar.


Mart ayından itibaren Covid19 salgını boyuna tüm okullar uzaktan eğitim sistemi ile eğitimini devam ettiriyor. Bütün öğrenciler gibi ebeveynlerde tüm vaktini evlerinde yürütmeye çalışıyorlar.


Anne Ve Baba Bu Süreçte Çocuklarına Nasıl Destek Olmalı


Anne ve babalar bu süreç boyunca çocuklarının ilk önce sağlığını düşündükleri için onları korumak için ellerinden geleni yaparlar. Bu durumda çocuklarının beslenmelerine özen göstermeye çalışırlar ve temizlik konusunda onlara gereken yardımı ve gereken desteği sağlarlar. Derslerinde uzaktan olsa bile destek olmaya ve yardımcı olmaya çalışırlar.


Covid19 Sürecinde Online Eğitim ve Ebeveyn Evde Nasıl Olmalı


Salgın süreci boyunca yüz yüze eğitime geçilmeği için yeni ortamı okul olarak evde sağlamak gerekiyor. Bu nedenle çocuklara ve gençlere okul ortamı gibi bir alan oluşturmak ayrıca bu alanda okul hissi yaratmak ve destek olmak gerekir. Çocuklar ve gençler ile ders saatleri boyunca az biçimde etkileşim sağlamak gerekir. Çünkü dikkatini dağıtmamak gerekir. Evin içinde yeni yeni aktiviteler ile evi renkli hale getirebiliriz.


Bu süreç boyunca çocuğun boş zamanlarında eğlenceli ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Daha sonra çocuk ile yüz yüze iletişim bolca sağlamak gereklidir. Çünkü çocuklar ve gençler okula gittiği zaman sosyal ortamda bulundukları için sohbet etmek, oyunlar oynamak ve eğlenmek isterler. Bu süreçte bunlar için engellenmemeli ve onunla bunları yapmak için her zaman fırsat yaratmalısınız.


Pandemi Süreci Boyunca Online Eğitim Verimli Olur mu?


Salgın boyunca bu süreçte online eğitim sağlanıyor ancak yüz yüze eğitimin yerini ne yazık ki tutmuyor. Bu nedenle çocuklar ve gençler elinden geldiğince derslerine daha sıkı sıkıya sarılmalıdırlar. Aksi takdirde eğitimi verimsiz hale getirirler ve bir şeyler öğrenemezler. Bu durumda ebeveynin katkısı çok olmalıdır. Son olarak online eğitim boyunca ebeveynler çocuğunun psikolojisinin bozulmaması için elinden gelen desteği sağlamalı ve çocuk için okul ortamı ve çocuğa iyi gelecek motive yaratılmalıdır.Kategoriler :   Gebelik - Bebek - Çocuk Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!