Öksürüğe Karşı Alınacak Önlemler Nedir ? Yayınlanma Tarihi : 26.10.2019 19:19:22 - 2 yıl önce
353 izlenme353 okunma 0 yorum0 yorum

Kış ayları yaklaştıkça ve havalar soğumaya başladıkça öksürük vakaları sık görülmeye başlanır. Özellikle çocuklarda görülen öksürük halleri daha çok soğuk algınlıkları sayesinde oluşur. Evde uygulanacak basit yöntemlerle öksürükten kurtulmak ya da büyük oranda azaltmak mümkündür. Bu basit önlemlerin bazılarını ilgilenenler için aşağıda açıkladık.


Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?


1 tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı zencefil karıştırılıp bu karışım yenmelidir. Öksürük için çok iyi bir yöntemdir. Bu uygulama çocuklar için uygun değildir bilinmesinde fayda vardır.


2 tatlı kaşığı dut pekmeziyle bir tutam karabiber karıştırılır ve her gün 1 tatlı kaşığı yenmelidir. İki gün içerisinde öksürüğü kestiği görülecektir. Çocuklar için gayet uygun bir uygulamadır.


1 bardak süte 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber katılarak karıştırılır ve ardından içilmelidir. Yetişkinler ve çocuklar için de uygundur.


Çocuğu yatırılmadan hemen önce sırtına oda sıcaklığında bal sürülür ve kâğıt havlu ile sırtı örtüldükten sonra uyutulur. 2 uygulamanın ardından öksürüğün kesileceği görülecektir.


Ihlamur ve 3 tane ayva yaprağı kaynamış suda 3 dakika bekletilir ve ardından süzülerek içilir. Günde 3 defa içildiğinde öksürük tamamen kesilecektir.


1 çay kaşığı kekik 1 bardak suda kaynatılır ve ardından soğumaya bırakılır. Bu aşamada içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve karıştırılır. Yeteri kadar ılık hale geldikten sonra süzülür ve bebeklere içirilir. Öksürük çok kısa sürede kesilecektir.


Siyah turp tepesinden ve dibinden kesilir. Daha sonra kesilmiş tepe kısmından içi 1 tatlı kaşığı bal koyulacak kadar oyulur ve içine halis kestane balı koyulur. Daha sonra tepesi turptan kesilen ilk kısımla kapak gibi kapatılır. Turp çay bardağına oturtulur. 12 saat sonra turpun alt kısmından damlalar halinde damlayan sarı renkte suyu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa çocuklara içirilir. 3 içim sonunda öksürük tamamen ortadan kalkacaktır. Bu yöntem yetişkinler için de çok uygundur.


Elbette ​yukarıdaki ​yöntemlerin dışında da başka ​birçok ​yöntem ​uygulanabilir.​.


Kış aylarında​ bile olsa​ evleri​n sık sık havalandırılması gerekmektedir. Bu sayede evin nemli kalmasını ve içeriye taze hava girmesi sağlayacaktır.​


​K​kalorifer peteklerinin üzerine ​1 bardak su koyulması sayesinde odaların nemlendirilmesi sağlanmalıdır.​


​K​ayna​tılmış​ 2​ ​-​ ​3 litre su değişik ka​p​lara koy​ul​arak her odaya bir tane yerleşt​irilir​ ve 15​ ​-​ ​20 dakika buharının odalara yayılması​ ​sağla​nır.​


​Yukarıdaki yöntemler sayesinde evin nemlendirilmesi sağlanacaktır ve nemli ortam daha rahat solunmasını sağlayacak ve öksürüğe karşı etkili olacaktır. Kuru havanın öksürüğü tetikleyen unsur olduğu unutulmamalıdır.


​Yukarıdaki önlemlerden her hangi birinin uygulanması halinde öksürük kesilmemiş ve bu öksürük 5. gününü doldurmuş ise mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.5 günün üzerinde devam eden öksürük başka şeylerin habercisi olabilir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!