No Poo Akımı Nedir ? Yayınlanma Tarihi : 08.10.2019 13:34:00 - 2 yıl önce
446 izlenme446 okunma 0 yorum0 yorum

No Poo Akımı Nedir?


Çoğu kişi bakımlı ve iyi bir saça sahip olmak için yıkanırken şampuan kullanması gerektiğini düşünür. Böylece saçlarının daha iyi besleneceği ve daha iyi görüneceğini bekler. No Poo denilen akım ise bunun doğru olmadığını ve saçları şampuan kullanarak yıkamanın herhangi bir yararı olmadığını iddia ediyor. Hatta bu akımı savunanlar, şampuanla saç yıkamanın saçın doğal dengesi bozduğunu ve bir deterjandan farksız olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle saçlarını her zaman şampuan kullanmadan yıkıyorlar. Bu akımı uyan kişilere No-pooer deniliyor. Elbette ki bu akımı geliştiren kişiler saçlarını düz ara yıkamıyorlar, doğal bazı maddeler kullanıyorlar.


Şampuan Kullanmadan Saç Nasıl Yıkanıyor?


Şampuanın doğal olmayan bir madde olduğunu düşünen No Poo akımı, saçı besleyecek doğal bazı maddeler kullanıyor. Bunlardan en bilinenleri ise karbonat ve elma sirkesini kullanmaktır. Karbonat kullanılırken daha çok İngiliz karbonatı tercih ediliyor. Hiçbir şey kullanmadan saç yıkamak için ise belli bir süre geçmesi gerekiyor. Özellikle saçı çok yağlı olanlar için her gün saçı şampuanla yıkamak zorunluluğunu ortadan kaldıran bu çözüm için bir karışım hazırlanması gerekiyor.


Doğal Saç İçin Nasıl Karışım Hazırlanmalı?


1 su bardağı ılık suya, 1 yemek kaşığı eklenen karbonat iyice karıştırılıyor. Karbonat suda iyice eritildikten sonra saçların diplerine sürülmesi gerekiyor. Yine 1 su bardağı suya, 1 yemek kaşığı eklenen elma sirkesi de saç uçlarına sürülüyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; karbonatın şampuanın, elma sirkesinin ise saç kreminin yerine geçmesi olması. Karbonat daha çok diplerine, elma sirkesi ise saç uçlarına yedirilerek işlem tamamlanıyor. Karbonat ve elma sirkesinin miktarı saçın yapısına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle yağlı ya da kalın telli saçlara sahip kişiler daha fazla karbonat kullanması gerekiyor. ,


Bu şekilde yapılacak karışıma alışma süreci önem taşıyor. Hemen pes etmemeli, ilk hafta boyunca uygulama sürdürülmeye çalışılmalıdır. 1 ay gibi bir sürede şampuan ile arasındaki fark kolayca görülebilmektedir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!