Niçin Kredi Alamıyorum ? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:03:10 - 6 ay önce
99 izlenme99 okunma 0 yorum0 yorum

Niçin Kredi Alamıyorum?


Bankalara başvurulması halinde kredi alamamanın çeşitli nedenleri vardır. Hemen hemen her bankanın birbiriyle benzer kredi değerlendirme ölçütleri vardır ve bu ölçütler baz alınarak, kredi talepler işleme alınır. Bu ölçütler şöyle sıralanabilir, sigortalılık durumu (en az altı ay sigortalı çalışma şartı), birçok bankanın değerlendirme ölçütü olarak benimsediği icra-haciz durumu, daha önceden çekilmiş kredilerin ödenmemesi halinde kara listeye alınmak ve tüm bu ölçütlerin belirleyici rol oynadığı kredi notu. Belirlenen kriterlere uygun olunmaması durumunda kredi talebi olumsuz karşılanır.


Kredi Notunun Kredi Talebi Üzerindeki Etkisi


KKB ile hayata geçirilen Findex kredi notu, ana ölçüt olarak değerlendirilir. Kredi notunun kapsamı geniştir ve geçmişe yönelik her olumsuz işlemin düşüşe, her olumlu işlemin kredi talebi üzerinde yükselişe sebep olduğu sistemdir. Kredi notunun, kredi talebi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, 700-1500 arasındaki puanın kötü, 1500-1700 arasındaki puanın iyi, 1700 ve üzeri puanın çok iyi anlamına gelir. Kredi talebi sırasında banka görevlileri tarafından ilk dikkat edilen husus kredi notudur. Kredi notu kötü olan müşterinin, yüksek meblağ talep edememesi, hatta hiç kredi talep edememesi anlamına gelir. Kredi notunun yükselmesinin yolu, tamamen banka ile düzenli çalışmaktan geçer. Kredi ödemelerindeki bir günlük dahi gecikmenin olmaması, kredi kartındaki ödemelerin düzenli yapılması kredi notu üzerinde yükseltici etkiye sahiptir. Sadece bir banka ile değil tüm bankalardaki ödemeler ile ilgili yaşanan aksaklığın, herhangi bir banka üzerinde bağlayıcı rolünün olduğu açıktır. Kredi notunu düşük olması, kredi talebi üzerinde olumsuz etkiye sebep olur.


Herhangi Bir Banka İle Hiç Çalışılmaması Halinde Kredi Talebinde Bulunma


Herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanılmaması halinde, müşterinin banka geçmişi olmadığından kredi notu sıfırdır. Banka ile çalışıp kredi notunun 700 ile 1500 arasında olması bile “kötü“ olarak değerlendirilir iken, kredi ya da kredi kartı kullanmayan birinin sıfır olan puanına karşılık, kredi talep etmesi halinde banka tarafından talebi reddedilir. Kredi kartı alarak kullanan ve ödemelerini düzenli yapan bir müşterinin, 5-6 ay gibi bir süre zarfında kredi talebinde bulunacak kadar puan elde eder ve bu da kredi alma ihtimalini yükseltir.


Kredi Talebi İçin Yaş Sınırı


Bankaların kredi taleplerini değerlendirme ölçütleri arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gelir. 18 yaşını doldurmayan ya da yaşlanmış (70-80 yaş) birinin kredi talebine olumlu cevap verilmez.


Aylık Gelirin Kredi Talebi Üzerindeki Etkisi


Başvurulan bankanın dikkat ettiği hususlardan biri de aylık gelirdir. Aylık gider ile aylık gelir arasındaki oran kredi talebi üzerinde olumlu-olumsuz etki yapar. Kredi taksitlerinin, müşterinin aylık gelirinin %40’nı geçmemiş olması gerekir. Aylık geliri belirlenen kriterde olmayan müşterinin kredi talebine olumlu cevap verilmez.Kategoriler :   EKONOMİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!