Nezle Nedir ve Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi İçin Nasıl Bir Yol İzlenir ? Yayınlanma Tarihi : 19.10.2019 17:36:15 - 2 yıl önce
393 izlenme393 okunma 0 yorum0 yorum

Nezle Tam Olarak Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi İçin Nasıl Bir Yol İzlenir


Hafif hastalıklar kategorisinde değerlendirilebilen ve kendiliğinden kısa sürede iyileşen nezle hastalığı, genel olarak havanın soğumasıyla birlikte kendisini gösterir. Kış aylarının başlamasıyla birlikte insanların nefes almakta güçlük çekmesiyle birlikte ortaya çıkan nezle virüsleri, anlaşıldığı üzere ilk olarak burun bölgesine yerleşir. Buradan soluk borusuna geçen ve böylece kuluçka süresi olan yaklaşık 3 günlük evreyi tamamlayarak etkisini arttıran bu hastalıkta, vücut bazı tepkiler verir. Hapşırmak, burun akması gibi bu tepkilerin asıl nedeni burun tüylerinin savunmasız kaldığı virüslerin atılmasını hızlandırmaktır. Bu belirtiler, hastanın yaşının küçük olması halinde beslenme güçlüğüne yol açabilmektedir. Ancak çoğu zaman başarılı olunmaması nedeniyle yüksek ateşe kadar varabilen nezle belirtileri görülmektedir. Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan ve bulaşıcı olan bu hastalığın yaş gruplarına göre çeşitli seyirleri gözlemlenmektedir. Nezle enfeksiyon aşamaları İlk 1-2 günlük sürede ağır halde yaşanan nezle belirtileri, hastalığın bu sürelerin sonunda hafiflememesi halinde belirtilerini daha da arttırmaktadır. Öksürüğün yerini balgamlı öksürüğün alması, ağrının kulak bölgelerine yükselmesi ve işitme azalmalarına neden olması ile ateşin yükselmesi problemlerinin gelişmesi nezlenin ilk haftasında mutlaka görülmektedir. Bu tür enfeksiyonların, bronşit veya zatüre gibi ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini unutmayın. Eğer 1 haftalık süreyi aşan nezle hastalığınız varsa, yukarıdaki saydığımız belirtileri yaşıyorsanız, soluk almakta zorlanıyorsanız veya ateşinizi bir türlü düşüremiyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Peki, nezle hastalığı nedir isterseniz bunu tam olarak öğrenelim bakalım nezle sonrası tedaviyi kendimize nasıl uygulamamız gerekecek.


Nezle Nasıl Tedavi Edilir?


Nezle tedavi aşamaları Her insanın ilk etapta hafife alacağı nezle için evde basit tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bol sulu besinlerin tüketilmesi, C vitamini ağırlıklı meyvelerin yenmesi ve birtakım spreyler bu aşamada tedavi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bebek ve çocuklarda sıklıkla burun temizlenmesi gereken durumlarla sıkça karşılaşılabilir. Ateşin olduğu durumlarda ise hem bu yaştakiler için, hem de yetişkinler için ilaçlar önerilebilir. Bunun dışındaki nezle ilaçları kullanılmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınmalıdır. Nezleden korunma aşamalarından bahsetmek gerekirse, nezle hastalığına yakalandıktan sonra birtakım önlemlerin basit olarak alınabileceğinden bahsettik. Peki, nezle nasıl tedavi edilir bunu ele alalım isterseniz. Nezleye yakalanmadan önce bir takım, mevsim değişikliklerinin yaşandığı dönemler ortaya çıkar. Bunun için önlemler alabilirsiniz. Nezleden korunmak için beslenmenizin önemi büyük olduğu için sulu, taze ve C vitamini ağırlıklı meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekir. Başkalarının hiçbir özel eşyasını kullanmamanız, hastalıklı kişilerin yanında bulunmamanız ve ellerinizi sıklıkla yıkamanız bulaşıcı hastalıkların birçoğunu önler. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar nefes almanızı güçleştirdiği için bunları da bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Nefes alış verişlerinizi düzenli hale getirebilmek için bol yürüyüş ve diğer sporlarla ilgilenmeniz yalnızca nezleden değil daha birçok hastalıktan kurtaracaktır.


Nezlenin Belirtileri  • Sürekli hapşırmalar ve burun akıntıları meydana gelir. Bu sizi çok rahatsız eder. Bunun için mevsimsel hava değişimlerinden etkilenebilirsiniz. Yapmanız gereken bu dönmelerde daha besleyici gıdalar almanız olacaktır.

  • Baş ağrıları artar. Bu dönemlerde sürekli halsiz ve yorgun olur yataktan çıkma isteğiniz olmaz.

  • Ağız kenarlarında kuruma, dudak ve yüz çevresinde hatta göz bebeklerde bile solma sararmalar meydana gelir.

  • Karın ağrısı ve iştahsızlık oluşur. Bunun sebebi bağışıklığınızın çökmesinden kaynaklanmaktadır.

  • Sürükle üşüme ve titremeler meydana gelir. Bazen hararetler yaşayabilirsiniz. Soğuk havalarda bunalma, sıcak havalarda aşırı üşüme gibi durumları yaşarsınız.

  • Yorgun ve mutsuz bir ruh hali bedeninizin her halini sarar.

  • Nezlenin belirtileri bunlardır. Bunu atlata bilmek için doktora gitmeli ve bol miktarda C vitamini tüketmelisiniz. Bitki çaylarından ıhlamur en ideal olanıdır. Boğazınızı sıcak tutun. Hatta bu dönemlerde sıcağı daha fazla sevin terleyin ve soğuğu atmaya çalışın. Ter attıkça vücudunuzda sıvı kaybı olacaktır. Bunun için yapmanız gereken o sıvıyı yeterli bir şekilde tekrardan alabilmektir. Bol bol ılık su için.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!