NANO TEKNOLOJİ HAYATI BAŞKA NOKTALARA TAŞIYACAK Yayınlanma Tarihi : 26.10.2019 19:01:54 - 2 yıl önce
292 izlenme292 okunma 0 yorum0 yorum

Metrik sistem içerisinde kullanılan ve milyarda bir ölçeğe karşılık gelen ölçünün karşılığına nanometre denilir. Maddelerin çok küçük b0yutlarda anlaşılabilmesini sağlar. Her nanometre 3 ile 5 atom genişliğindedir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, insanın saç teli kalınlığının 40 binde biri boyutunda olduğu söylenebilir. Ya da 1 nanometre saç telinin kalınlığından 40 bin kez daha küçüktür diye de açıklanabilir. Hangi boyutlarda bir ölçekten söz edildiğinin anlaşılması için verilen bu bilgilerden sonra nano teknolojinin kullanım alanlarıyla ilgili aşağıdaki yazı ilginizi çekecektir.

 

Hangi Alanlarda Kullanılır Nano Teknoloji Kullanılır? .

 

Sanayinin birçok alanında kullanılan bir teknolojidir. Bilgisayar ve elektronik teknolojilerinde, imalat sanayisinde, malzeme sanayisinde, tıp, uzay ve havacılık sanayisinde Kullanılır. Ayrıca enerji, tarım ve daha bir çok alanda bu teknolojiden özellikle son 7-8 yılda fazlası ile yararlanılmaktadır.

Bu teknolojinin daha çok alanda kullanılması ve halen kullanılan alanların çok daha fazla geliştirilmesi için çalışmalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam etmektedir. Bu anlamda araştırma geliştirme (ARGE) çalışmaları sürekli devam etmektedir.

Nano teknoloji sayesinde çok daha az yer kaplayan, çok daha az enerji harcayan ürünleri çok daha az maliyetle üretebilmek mümkün olacaktır. Ayrıca bu ürünleri çok ama çok daha fazla sayıda üretmekte mümkün olacaktır. Üretilen ürünler eskisine oranla çok daha dayanıklı halde olabilecektir. Ürünler kir tutmayan halde üretilebilecek ve kendi kendini temizler halde olabilecektir. Paslanmaz eşyalar bu teknoloji sayesinde mümkün olabilecektir.

 

Hayatımıza Ne Gibi Etkileri Olacak

 

Çok yakın gelecekte insan hayatının bir çok noktasında bu teknoloji kullanılır olacaktır ve neredeyse her alanda kullanılır hale gelecektir. Yaşam kalitesinin artmasına yarayacak ve insan hayatını kolaylaştıracak binlerce ürün üretilir hale gelebilecektir. Üretim aşamasında oluşan zaman kaybı ve maliyet yüksekliği çok daha düşük düzeylere çekilebilecektir.

İnsan vücudunda çalışabilme özelliğine sahip çok küçük boyutlarda cihazlar yapılabilir hale gelecek. Atomsal boyutlarda mühendislik diye adlandırılan bu alanda üretilecek olan bu cihazlar gerçekten olağanüstü işler başaracaklardır. Ve çok yakın gelecekte bu atomsal boyutlardaki cihazlarla tanışacağımız ve kullanılmaya başlanacağı neredeyse kesin gibidir.

Üretilecek nano algılayıcılarla bedende oluşan bir hastalık çok öncesinden tespit edilebilecek ve hastalığa erken müdahale şansı doğacaktır. Bu sayede hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilecektir. Bu da erken tanı ve tedavide çığır açacak adeta mucizevi bir gelişmedir ve insan sağlığını ve yaşam kalitesini doğrudan olumlu etkileyen bir gelişme olacaktır.

Çok dayanıklı ve oldukça hafif metaller nano teknolojisi sayesinde üretilebilecek ve bu metaller otomotiv sanayisinden askeri sanayisine, uçak sanayisinden inşaat sektörüne ve metalin kullanabildiği tüm sektörlere kadar kullanılabilecektir.

Dünyada çok ciddi firmaların nano teknolojinin araştırma ve geliştirme çalışmalarına milyarlarca dolar yatırdığı bilinmektedir. Elbette harcanan böylesine büyük paralar yakın gelecekte olumlu meyvelerini verecektir ve bu yönde çok olumlu gelişmelerin haberlerinin de gelmekte olduğunu uzmanlar bildirmektedir.

Şuan çok kısıtlı bir alanda kullanılan nano teknoloji ileride yüzlerce alanda kullanılabileceğinin de bir göstergesidir. Ve yukarıda da açıklandığı gibi bu teknoloji insan hayatına çok fazla alanda girecek ve bir çok alanda da çığır açan yeniliklere ve olumlu gelişmelere yol açacaktır.

Bazıları için bir ütopyadan ibaret olan nano teknoloji şimdilerde iyiden iyiye konuşulur ve üzerinde çalışılır hale gelmiş çok ciddi bir teknolojik gelişmedir. Unutulmamalıdır ki çok değil 2003 yılında sadece 10 Mhz hızında işlemciler kullanıyordu. Bu gün ise 2 Ghz hızında bir işlemci beğenilmez durumdadır. Günümüzden 15 sene sonra kullanılacak işlemci hızı da bu günle kıyaslandığında beğenilmez olunacaktır.

Bundan 15 yıl öncesinde internet'e girmek için dakikalarca beklendiği bir sayfadan diğerine geçmek için kaç saniye beklendiği hatırlanacak olursa internetin şimdiki hızı geçmiş ile kıyas dahi kabul etmez durumdadır. Çekilen bir fotoğraf saniyeler içinde cep telefonu ile Avusturalya'ya gönderilebilmektedir. Ve bu avuç içine sığan bir cihaz sayesinde ve yüksek internet hızı sayesinde yapılmaktadır. Böylesi bir durum bundan 25 yıl öncesinde hayal dahi edilemezdi. Avuç içi kadar denilen o akıllı telefonun hafıza kapasitesi 25 yıl öncesindeki televizyon büyüklüğündeki 10 bilgisayardan daha fazla ve kıyas kabul etmeyecek kadar da daha hızlı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

İşte, Nano teknolojisinin kullanılmaya başlandığı alanlardan birisi iletişim sektöründeki bu akıllı cihazlardır. cihazlardır. Cihazın içindeki bir çok parçada nano teknolojiden faydalanılmaktadır. Ekran kalitesi, devrelerin çalışması gibi bir çok kısımda bu teknoloji kullanılmaktadır. Çok yakın gelecekte akıllı telefonların ve bunun gibi akıllı denen cihazların çok şaşırtıcı gelişim ve yeniliğine şahit olunacaktır.

Apartman dış cephelerinin kendi kendine renk değiştirmesi ve kir tutmaması, evlerdeki oda duvarlarının aynı şekilde kendi kendine renk değiştirmesi, kir tutmadığı için yıkamaya gerek kalmayan giysiler, aynı şekilde yağmurdan ıslanmayacak kıyafetler çok yakın gelecekte hayatımıza girecek nano teknolojik gelişmelerdir.

İnsanlık bunun gibi daha yüzlerce alanda insan yaşamını, insan sağlığını kökten değiştirecek ve kolaylaştıracak nano teknolojik gelişmelere şahit olacaktır.


Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!