Miyom Neden Oluşur? Yayınlanma Tarihi : 22.09.2020 10:58:30 - 8 ay önce
89 izlenme89 okunma 0 yorum0 yorum

Miyom Neden Oluşur?


Rahim miyomları rahimdeki selim (iyi huylu, kanser olmayan) büyümedir. Tüm kadınların yaklaşık % 25-50’sinde rastlanabilmektedir. Miyomları olan pek çok kadın bundan haberdar olmadan yaşamını sürdürebilir çünkü küçük kalabilirler ve herhangi bir belirti veya sorun oluşturmayabilirler. Ancak bazı kadınlarda miyomlar büyük olmaları, sayı ve yerleşimlerinden dolayı sıkıntı yaratabilir. Anormal büyümeler de bir doktor tarafından incelenme ve takip gerektirir.


Miyomun Nedenleri


Miyomların nedenleri tam olarak netlik kazanmamış olmakla beraber rahim miyomlarının çoğunluğu kadınların doğurganlık yıllarında görüldüğü ve vücut östrojen hormonu üretmeden önce ortaya çıkmadığı görülmektedir. Bunun nedeninin gebelik döneminde vücuttaki östrojen üretiminin artması olduğu söylenebilir. Ayrıca gebelik döneminde artan östrojen hormonuna bağlı olarak miyomların büyüdüğü tespit edilmiştir. Menopoz döneminde ise büyümelerinin durduğu ve östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak küçüldükleri görülmektedir. Miyom oluşumlarının beslenmeyle veya yaşam tarzıyla ilgili olduğunu gösteren bir çalışma yoktur.Vücudun dokularını yenilemede kullandığı diğer büyüme faktörlerinin; insülin benzeri büyüme faktörü unsurlarının da miyom oluşumunu tetikleyebildiği tespit edilmiştir.


Miyom İçin Ne Yapılabilir?


Gerekmedikçe miyomlar cerrahi yöntem ile çıkarılmaz. Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanama yakınmaları olmayan hastaların düzenli kontrolleri yapılarak miyom boyutları takip edilir. İleride gebelik düşünen hastalar veya menopoza girecek olan hastalar bu şekilde takip edilir.Belirgin bulgu ve belirtileri varsa doğurganlığı etkileyecek kadar büyüklükte olan miyomlar ile kanserle karışabilecek özellikte olanlar tedavi edilmelidir.


Miyomların önemli özelliklerinden biri de tekrarlama eğilimleri olabilir. Özellikle birden çok miyomu olan kadınlarda cerrahi sonrasında tekrarlamalar görülmüştür.Hızla büyüyen, yakınmalara yol açan miyomlar ileride gebelik düşünmeyen hastalarda histerektomi (rahmin alınması) yöntemi ile de alınabilir. Bu nedenle operasyon sonrasında hastaların 6' şar aylık aralarla muayene ve USG (Ultrasonografi) ile takipleri uygun olur.


 Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : karın agrısı neden olurmiyom agrısı nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!