Malulen Emeklilik Şartları Yayınlanma Tarihi : 06.10.2019 23:47:26 - 2 yıl önce
616 izlenme616 okunma 0 yorum0 yorum

Malulen Emeklilik Şartları


Resmi gazete yürürlüğe giren ve Anayasada yerini alan 5510 kanun maddesi ve 01.10.2008 tarihli olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanunun amacı; sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortası bakımından toplumu oluşturan çalışanların emeklerini, devlet güvencesinde tutmak; sigortalılığı hak etmiş, ve sağlanacak diğer hakları, kanunda belirtilen çerçeve dahilinde, finansman ve karşılanma şartlarını netleştirmek; bu hizmetin, işleyişi ile ilgili usul ve esasları düzenlemek. Bu kanun kapsamı dahilinde malulen emeklilik hakları 25,26 ve 27 maddelerde izah edilerek, malullük aylığı bağlanma şartları açıklanıyor. Bu maddeleri öncelikle hatırlayarak, malullük haklarının detayları hakkında okuyucuların aydınlatılmasına hizmet sağlansın.


Malulen Emekli Sayılmak İçin Kanundaki Hangi Maddeleri Araştırmak Gerekir?


İlgili Kanunun 25. Maddesi, 26. Maddesi ve 27. Maddesi.


Bu Kanundan Faydalanmak İçin İzlenecek Yol Nasıl Olmalıdır?


Öncelikle sigortalının kendisinin ya da iş sahibinin isteği ile sağlık hizmeti veren kuruluşların, sağlık kurullarınca kanuna uygun hazırlanan rapor ve hastalıkla ilgili belgelerin, incelenmesi ve iş kaybı gücünün veya iş yerinde oluşan kaza ya da hastalığı mesleğine bağlı hastalık grupları içerisinde yer almış, iş yapabilme gücünün asgari % 60'ını kaybettiğinin belgelenmesi olması gerekir. Daha sonraki adımlarda en az 10 yıllık hizmet ve 1800 toplam gün ya da başka birinin bakımına muhtaç ise en az 5 yıl ve 900 toplam gün prim bildirmesi gerekiyor. Şayet maluliyeti sebebiyle kendi iş yerini kapatıp ya da devreder ise, çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bulunduğu ildeki merkezlerine dilekçe ile başvurması dahilinde malullük aylığı bağlanır. Bundaki tek şart her türlü prim ve borçlarının ödenmesi gerekiyor.


Malullük aylığı hesaplaması nasıl yapılmaktadır?


Malullük aylığı; prim ödeme gün sayısı asgari 5 yıla denk gelen 900 günden az olan sigortalılar için 9000 gün baz alınarak, 9000 günden fazla prim sayısı olanlar çalışanlar ise toplam, gün sayısı primi üzerinden, 29. madde hükümlerince hesap edilir.


 


 


 


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!