Kulak mantarı neden olur? Kulak mantarı belirtileri ve tedavisi Yayınlanma Tarihi : 25.10.2020 20:50:37 - 6 ay önce
94 izlenme94 okunma 0 yorum0 yorum

Kulak Mantarı Tedavi Süreci


Kulak mantarına neden olan etken Aspergillus veya Candila gibi mantar türleridir. Kulak mantarı bu gibi mantarların neden olduğu bir çeşit kulak enfeksiyonudur.


Kulak mantarı enfeksiyonlarına; temiz olmayan sular, sıcak ve nemli iklim koşulları, kulakta görülen sakatlanmalar neden olabilmektedir. Kulak mantarı kulakta ağrı, kızarıklık, şişme hissine, kulaktan sıvı akışına, kulak yolunda tıkanmalara neden olabilmektedir.


Kulak Mantarı Tedavisi


Tedavi lokal olarak yapılmaktadır. En önemli önlem kulak temizliğine önem vermektir. Temizliği yapmak için kulakta biriken kirli mukuslu yapıyı çıkarmak gerekir. Bunu kulak çöpü gibi maddelerden yardım alarak ya da doktor kontrolünde temizlik cihazlarıyla yapmak mümkündür. İkinci önemli husus ise kulağı kuru tutmaktır. Yüzerken ya da duş sırasında kulağa su kaçırmamaya önem verilmelidir. Bunu kulağa vazelinli pamuk parçası tıkayarak yapmak mümkündür. Ayrıca tedavi amacıyla çeşitli damlalar kullanılabilir. Bunların başında doktor kontrolünde kullanılabilecek asetik asit gibi asit içeren antibiyotik etkiye sahip damlalar gelmektedir. Kullanılan kortikosteroidler de kulak mantarı enfeksiyonu tedavisinde kullanılan diğer damla çeşitleridir. Mantar önleyici damlalar da dış kulak yolunda meydana gelen enfeksiyonlarda diğer kulak damlaları ile birlikte kullanılarak ağrıyı ve kaşıntıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.


Doğal Olarak Uygulanabilecek Tedaviler


Kullanılabilecek en doğal yöntemlerden birisi sirkedir. Sirkede bulunan asit içeriği mantardaki büyümeyi engelleyerek tedaviye yardımcı olur. Diğer bir yöntem ise sarımsakla yapılan tedavidir. Sarımsağın doğal yapısında mevcut olan antibakteriyel, antiviral ve antifungal etkilerinden yararlanılarak tedavi desteklenebilir. Buna ek olarak çay çiçeği yağında da bulunan antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklerinden faydalanarak tedavide kullanılabilmektedir. Tedaviye takviye olarak A,C ve E vitaminleri kullanmak, bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlayarak kulak mantarı enfeksiyonu tedavisinde alternatif bir seçenek olarak kullanılmaktadır.Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!