Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler Yayınlanma Tarihi : 15.10.2019 01:17:07 - 2 yıl önce
354 izlenme354 okunma 0 yorum0 yorum

Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler


Ülkemizde ya da dünyada sıklıkla başa gelen bir durum olarak gösterilen bu durum bazı banka müşterilerini çok fazla etkilemesi de bazı müşterileri çok büyük sıkıntılara sokuyor. İnsanlar bu gibi durumlarda büyük maddi sıkıntılara girebiliyor. Ancak bu sorunun çözümü çokta zor değil. Sadece ilgili alanlarla görüşmeniz yeterli. Bu şekilde sorununuzu halledebilir ve kaybettiğiniz parayı geri alabilirsiniz.


Kartınızı kaybettiğinizi fark ettiğiniz anda belki bulabilirim düşüncesiyle hareket etmeyip hemen ilgili şubeyi arayarak probleminiz için çözüm yolları arayın. Müşteri hizmetlerini aradığınızda isminizi doğruladıktan sonra kayıp, çalıntı kart veya şüpheli işlem bildirimleri için.. Gibi tuşlama seçeneği sunulacaktır. Bunu duyar duymaz ilgili tuşlamayı yaptığınızda direk müşteri hizmetlerine yönlendirileceksiniz. Durumunuzu yetkiye aktarın. Bu durumda kartınız banka tarafından iptal edilecektir. Tabi ki kartınızın iptal edilmesi sorununuzun çözüldüğü anlamına gelmez. Aynı zamanda da kartınızdan harcama yapıldıysa yüklü bir miktarda borca girmiş olabilirsiniz. Her ihtimali göze alarak durumu o şekilde halletmelisiniz. Siz çalıntı ihbarı yapmadan önce kartınızdan harcama yapılmış olabilir. Bunu öğrenmelisiniz.


Harcama Yapıldığını Nasıl Öğrenirim?


Bunun için doğrudan bankaya giderek, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı yoluyla halledebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınız da sizin için daha kolay ve hızlı olan yolu kullanmalısınız. Kartınızdan harcama yapılmadıysa kartınızın iptali durumunda sizin için hiçbir sorun oluşmayacaktır.


Harcama Yapıldıysa Ne Yapmalıyım?


Eğer kartınızla harcama yapıldıysa hemen harcama itirazında bulunmalısınız. Bu şekilde harcanan miktarı bakanından talep edebilirsiniz. Kredi kartı ve banka kartı mevzuatlarında bankalar müşteriyi korumaya yönelik bir yol izliyor. Kart iptali yaptığınız andan itibaren 24 saat içinde yapılan harcamaların sadece 150 TL'sinden sorumlu olacaksınız.  Çalınma, kaybolma ya da şüpheli işlem bildirimlerinde sadece bankanızla iletişime geçmekle sınırlı kalmayın. İlk olarak yukarıda belirttiğimiz yolu izleyin. Daha sonra her ihtimale karşı mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunmayı ihmal etmeyin. Böylece hakkınızı arayabilirsiniz.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!