Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Şart Mı? Yayınlanma Tarihi : 13.10.2019 16:55:59 - 2 yıl önce
324 izlenme324 okunma 0 yorum0 yorum

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Şart Mı?


Kredi çekerken yapılması gereken önemli prosedürlerden biri de sigorta yaptırmaktır. Bu her banka için mecburi değildir. Müşteriler bazen sigorta bedeli olarak ödediklerin tutarın gereksiz olduğunu düşünseler de aslında bu çok doğru bir durum değildir. Çünkü kredi kullandıktan sonra krediyi ödeyemeyecek duruma gelmenizde ki herhangi bir neden sizleri ve ailenizi olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir kaza durumunda ya da ölüm durumunda kredi çekerken sigorta yaptırmadı iseniz borcunuzu aileniz üstlenmek zorunda kalabilir. Eğer ki ailenin de bu borcu ödeyebilecek maddi gücü yok ise bu durumu muhakkak ki hiç istemezsiniz.


Kredi Çekerken Tarafınıza Sunulan Belgeleri İnceleyin 


Bankalardan kredi çektiğimiz esnada birçok evrak önümüze verilerek imzamızı talep ederler. Verilen evraklardaki yazılar özellikle küçük küçük olduğundan bazen okumadan imza atıyor olmamız daha sonra banka ile karşı karşıya gelmemizi sağlayabilir. Böyle bir sonuç ile karşılaşmamak adına daha ilk adımdan önleminizi alarak size sunulan evrakları detaylı olarak inceleyip okuyarak imza atmanız tavsiye edilmektedir.


Böylece almış olduğunuz kredi de sizin haklarınız nelerdir? Bankanın sizden talepleri nelerdir? Ödemeleri aksatmanız ya da yapamamanız durumunda ne gibi prosedürler ile karşı karşıya kalacaksınız? Krediniz ile birlikte sigorta yapılıyor mu? Yapılıyor ise bu sigorta hangi durumları kapsıyor? Evraklarınızı detaylı olarak incelediğinizde kafanıza takılan soruları banka yetkilisine aktararak önceden önlem almış olursunuz.


Konut Kredilerinde Sigortanın Önemi


Özellikle konut kredileri yüksek miktarlarda çekildiği için sigorta burada hem banka hem de müşteri için daha fazla önem arz etmektedir. Krediyi çeken kişinin vefat etmesi durumunda eğer sigortanız var ise banka kalan tutarı sigorta şirketinden tahsil edebilmektedir. Fakat sigorta yaptırmadı iseniz aileniz taksitleri ödemek durumundadır. Eğer aile de krediyi ödeyemeyecek durumda ise banka ipotekli olan evinize el koyabilmektedir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!