Közlenmiş Patlıcanlı Biberli Salata Tarifi Yayınlanma Tarihi : 21.09.2020 21:20:53 - 8 ay önce
86 izlenme86 okunma 0 yorum0 yorum

 


Kullanılacak Malzemeler;


• Üç adet orta boy patlıcan


• Üç adet orta boy kırmızıbiber


• Yarım limon suyu


• Bir iki diş sarımsak


• İki üç yemek kaşığı kadar sıvı yağ ya da zeytinyağı


• Bir tutam pul biber


• Bir tutam tuz


Közlenmiş Patlıcanlı Biberli Salata Hazırlanışı;


Öncelikle patlıcan ve biberler bol su ile güzelce yıkanır. Patlıcan ve biberlerin aralarında boşluk kalacağı da hesaba katılarak uygun bir tepsi bulunur. Tepsinin tabanına yağlı kağıt serilir. Biber ve patlıcanlar yerleştirilir. Fırın 200-250 dereceye ayarlanır. On dakika sonra kontrol edilir. Patlıcanlar kahverengini alıp büzüşene kadar, kırmızı biberlerin de kabukları şişene kadar sık sık kontrol edilerek beklenir. Eğer dereceli bir fırın yoksa davul fırında pişirilecekse, sık sık sebzeleri alt üst ederek kontrol sağlanır. 


Közlenen patlıcanların baş kısmı kesilip kabukları soyulur. İsteğe bağlı olarak kare şeklinde doğranır ya da bir çatal yardımı ile ezilir. Doğranan ya da ezilen patlıcanlara limon eklenir. Limonun hemen eklenmesinin nedeni kararmayı önlemesidir. Közlenmiş olan kırmızıbiberler de bir buzdolabı poşetine konulur, ağzını sıkıca kapatılarak yaklaşık 10 - 15 dakika süre ile bekletilir. Hava almayan kalan biberlerin kabukları ayrılır soyulması kolaylaşır. Biberlerin de yine baş kısmı patlıcanlar gibi kesilir ve küçük parçalar halinde doğranır. 


Doğrama işlemi biten patlıcan ve biberlere yağ, pul biber, sarımsak ve tuz da eklenerek harmanlanır.Közlenmiş patlıcanlı biberli salata artık hazır hale gelir. Uygun bir salata tabağına alınarak servis edilir.


 


 Kategoriler :   YEMEK TARİFLERİ Etiketler : kış hazırlıklarıpatlıcan nasıl kullanılırkış yemekleripatlıcanı nasıl kullanabilirim Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!