Konut Kredisi Bozma Cezası Nedir? Yayınlanma Tarihi : 29.09.2020 02:56:32 - 7 ay önce
132 izlenme132 okunma 0 yorum0 yorum

Konut Kredisi Bozma Cezası Nedir?


Konut sahibi olmak isteyen insanlar, bankalara başvurup kendilerine göre konut kredisi çekerek ev sahibi olabiliyorlar. Ev sahibi olmanın avantajları,  kira verme yükümlülüğünden kurtulmaları oluyor. Her ay kira öder gibi belki biraz daha fazla bir miktar çektikleri konut kredisine ödüyorlar ve bir süre sonra ev sahibi olmuş oluyorlar. Bu yüzden konut kredisi çekmek çoğu bireyin düşündüğü ve uyguladığı şeylerden biri oluyor.


Konut Kredisini Nasıl Alırım?


Konut kredisi her ev satın alana verilen her eve verilen bir kredi değildir. Bankanıza sabit bir maaş, gelirinizin olduğunu yani gelir belgesi ve birkaç belge ile gidiyorsunuz. Burada gelir belgesi olması oldukça önemli çünkü gelir belgesi olmadan konut kredisi ve ya herhangi bir kredi çekmeniz oldukça zor. Alacağınız evin de kat mülkiyet belgeleri vs. götürerek bankaya başvurunuzu yapıyorsunuz. Banka almak istediğiniz eve bir uzman getiriyor ve konut kredisi verilmesine uygun olup olmadığı üzerine incelemeler yapılıyor. Eğer konut kredisine uygun çıkarsa kaç ay vadeyle ne sürede ne kadar ödeneceği hesaplanıyor ve anlaşma yapıyorsunuz. Bu anlaşma bankadan bankaya değişiklik gösterebilecek bir anlaşmadır. Yani birçok bankaya başvuru yaparak seçimi kendiniz yapabilirsiniz.


Konut Kredisi Bozmak Nedir? Cezası Nedir?


Konut kredisi bozmak demek,  erken ödeme yaparak kredinizi erkenden bitirmeniz demektir.  Yani 36 ay vadeli çektiğiniz bir krediyi 12 ay içerisinde ve ya 36 aydan daha erken herhangi bir süre içerisinde toplu ödediğinizde,  konut kredisini bozmuş oluyorsunuz.  Bu durumda size banka tarafından planlanan faiz oranı eksildiği için bir ceza geliyor, bu ceza geriye kalan vade sayısına göre değişiyor,  eğer ki 36 ay vade ve aşağısıysa %1 oluyor, 36 ay yukarısı ise %2 oluyor.


Erken Ödeme Cezası Neler İçin Geçerli Değildir?


Eğer faiz oranı değişkenlik gösteriyorsa kredinizde bu gibi durumda erken ödeme cezanız olmuyor.


 Kategoriler :   EKONOMİ Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!