Kolera Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 21.10.2019 18:52:54 - 2 yıl önce
328 izlenme328 okunma 0 yorum0 yorum

Kolera Hastalığı Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?


Dünya genelinde özellikle de az gelişmiş toplumlarda yaygın olarak görülebilen bulaşıcı hastalıklardan biri de kolera hastalığıdır. Taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilen kolera hastalığı ayrıca bulaşıcı hastalıklar arasında bulunmaktadır. Tedavi edilememesi durumunda ölümle dahi sonuçlanabilen kolera hastalığı geçmiş yıllara oranla ülkemizde çok nadiren görülebilmektedir. Fakat bazı ülkelerde özellikle de çevresel faktörler bakımından yetersiz kalmış ülkelerde kolera hastalığının sıklıkla görülebildiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.


Bazı faktörlere bağlı olarak oluşabilen kolera hastalığı ayrıca belirtilerini hemen göstermeyebilmektedir. Dolaysıyla belirtilerini göstermeden önce belirli bir kuluçka süreci bulunan kolera hastalığı bu bakımdan yavaş seyirli olabilen fakat etkilerini gösterdikten sonra ise oldukça rahatsızlık verici olabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalar sonucunda doğrudan bağışıklık sistemininin güçsüzlüğü ile ilgisi bulunabildiği tespit edilen kolera hastalığı bu bakımdan özellikle de çocuklarda daha hızlı etkili olabilmektedir.


Uzmanlar çocukların yetişkinlere oranla daha daha zayıf bağışıklık sistemine sahip olabildiğini ve bu sebeple kolera hastalığı virüsünün çocuklarda daha etkili olabildiğinin altını çizmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü kuruluşunun da bulaşıcı hastalıklar listesinde yer alan kolera hastalığının tedavisi ise bulunmaktadır. Fakat hastalığın başarılı bir tedavi sürecinden geçmesi açısından özellikle erken müdahale yapılması gerekmektedir. Peki kolera hastalığı nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım.


Kolera Hastalığı Nedir?


Tarihte ilk defa Hindistan ülkesinde ortaya çıkan kolera hastalığı 1827 ila 1975 tarihleri arasında dünya geneline yayılmaya başlamıştır. Çoğunlukla yaz aylarında ortaya çıkan kolera hastalığı vibrio kolera adını alan bir bakterinin ince bağırsaklarda parazitlenmeleri ile gelişim gösteren bulaşıcı bir hastalıktır.


Kolera Hastalığı Nasıl Bulaşmaktadır?


Kolera hastalığının bulaşma yolları ise şu şekilde olmaktadır; • Kusma

 • Dışkılama

 • Hastanın soluk alış verişi sırasında kolera hastalığına neden olan vibrio kolera virüsü hastadan diğer bireylere geçiş yapmaktadır.


Kolera Hastalığı Ne Gibi Belirtiler Göstermektedir?


Kolera hastalığının kuluçka süresi 6 ila 48 saat arasıdır. Dolaysıyla hastalığa neden olan virüsün etkilerini bu süreçlerden sonra göstermeye başlaması söz konusu olabilmektedir. Kolera hastalığına neden olan virüsün vücuda giriş yapması ile birlikte hastada şu gibi belirtiler görülmeye başlanmaktadır; • Çok sulu ve ağrısız ishal

 • Kusma ve karın ağrısı

 • Kas krampları

 • Ciltte morarma

 • Seste kısılma

 • Karında içe doğru çökme

 • Gözlerde içe doğru çökme ve göz çevresinde morarma

 • Ciltte kırışma

 • Tansiyonda düşme

 • Normal nabızda hızlanma

 • Aşırı susama gibi belirtiler oluşmaktadır.


Kolera Hastalığı Neden Olur?


Yukarıda da belirttiğimiz üzere kolera hastalığı vibrio kolera adındaki bir virüse bağlı oluşmaktadır. Bu bakımdan kolera hastalığının ana nedeni bu virüs olmaktadır. Fakat bazı olumsuz faktörlerin de kolera hastalığına neden olan vibrio kolera virüsüne kolay ortam oluşturabildiği de bilinmektedir. Bu olumsuz faktörler ise şunlardır; • Kötü çevre koşulları (örneğin çöp ve atıkların yer aldığı bölgeler)

 • Kişisel bakımsızlık (örneğin el ve ayak tırnaklarının kesilmemesi, düzenli olarak banyo yapılmaması gibi)

 • Hijyen bakımından yetersiz olan besinlerin tüketilmesi gibi bazı olumsuz faktörlerin de kolera virüsüne ortam oluşturduğu uzmanlarca belirtilmektedir.


Kolera Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?


Kolera hastalığının zamanında tedavi edilememesine ve yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle dünya genelinde ve özellikle de ekonomik yönden gelişmemiş ülkelerde hastalar hayatlarını kaybedebilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar kolera hastalığında erken teşhisin ve tedavinin oldukça önemli olduğunu belirtmektedirler. Kolera hastalığında iki farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Bunlardan ilki ilaç tedavisi ve diğeri ise hastalıktan koruyan kolera aşısı tedavisidir. Özellikle kolera aşısının hastalıktan % 99 oranında koruduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Bu bakımdan kolera vakalarının bulunduğu ülkelerde hastalıktan korunma adına kolera aşısının yaptırılması gerekmektedir.


Kolera Hastalığı İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?


Kolera hastalığının etkin olduğu bölgelerde şu gibi önlemlerin alınması gerekmektedir. • Çevre koşullarının düzeltilmesi

 • Kişisel temizliğe dikkat edilmesi

 • Suyun kaynatılarak ve besinlerin ise pişirilerek tüketilmesi

 • Kolera aşısının olunması gibi önlemler mutlak olarak alınmalıdır.


Kolera hastalığı için alınması gereken tedbirler hakkında da sizlere gerekli bilgiler sunduktan sonra kolera hastalığı nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.


Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!