KOBİ’lere KOSGEB Müjdesi! Yayınlanma Tarihi : 26.10.2019 00:22:15 - 2 yıl önce
342 izlenme342 okunma 0 yorum0 yorum

KOBİ’lere KOSGEB Müjdesi!


KOSGEB’ten KOBİ’lere ilaç mahiyetinde açıklama geldi. Açıklamaya göre KOBİ’ler desteğin yüzde 25’ini daha erken alabilecek.


Bilindiği gibi KOSGEB kendi işini yapmak ve iş yeri açmak isteyenlere faizsiz kredi veriyor. Bazı durumlarda hibe desteği ile girişimcilere büyük destek sağlanıyor. Son yapılan açıklama da KOBİ’lerin yüzünü güldürdü. KOBİ’lere verilen desteğin yüzde 25’i erken alınabilecek. İşletmecilerin en büyük sorunu, ödemenin belirli bir zaman zarfının ardından yapılmasıydı. Desteğin bir kısmının erken ödenmesi yatırımcıya rahat bir nefes aldıracak.


İki Müjde Birden Geldi


KOBİ’lerin yüzünü güldüren açıklamada iki müjde yer alıyor. Desteğin yüzde 25’inin erken ödenmesinin yanı sıra bir de teminat mektubu giderleri var. Söz konusu giderler de yüzde 100 desteklenecek. Yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünler üretenler, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamına giriyor. Dolayısıyla fırsatlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Söz konusu desteğin yüzde 25’i işletmelerin de talebi doğrultusunda erken ödenebiliyor. Destek için istenen teminat mektubu giderleri bilindiği gibi yatırımcıya aitti ancak artık yüzde 100 oranında desteklenecek.


Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Açıkladı


Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, projenin detaylarını açıkladı. Destekler için üst limit; 5 milyon lira olarak kabul edildi. KOBİ Geliştirme Destek Programı (KOBİGEL) ile Teknolojik Ürün ve Yatırım Destek Programı’nın detaylarında ithal edilen ürünlerin yerlileşmesi de yeralıyor. Ülkede satılan ancak yurt dışından alınan ürünleri Türkiye’de üretmek için harekete geçen firmalara destek verilecek.


Teminat mektubu giderlerinin desteklenmesinde ise mikro işletmelere yüzde 70 geri ödemesiz destek verilecek. Desteğin yalnızca yüzde 30’u geri ödemeli olacak. Ayrıca küçük orta işletmelere de yüzde 40 geri ödemeli destek sağlanırken, yüzde 60 geri ödemesiz olacak.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!