Kleptomani Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 27.10.2019 01:46:16 - 2 yıl önce
359 izlenme359 okunma 0 yorum0 yorum

Kleptomani Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?


Günümüzde yaygın olarak görülebilen psikiyatrik hastalıklardan biri de kleptomani yani toplumdaki adıyla çalma hastalığıdır. Toplumumuzda da görülebilen ruhsal hastalıklardan olan kleptomani hastalığı tehlikeli bir sağlık sorunu olmamakla birlikte tedavi edilemediği takdirde bireyin yaşamını kalıcı olarak olumsuz etkileyebilmekte ve hatta çoğu zaman tehlikeye atabilmektedir. Diğer ruhsal sorunlardan farklı olarak doğrudan insanlar ile temas halinde olunmasını gerektirebilen kleptomani hastalığı daha çok bayanlarda etkilerini göstermektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kleptomani hastalığının tedavisi ise bulunmakla birlikte tedavisinin başarılı sonuçlar sunabilmesi açısından özellikle hastanın tedaviye cevap vermesi gerekmektedir.


Çünkü uzmanlar kleptomani hastalığının diğer ruhsal hastalıklara oranla daha çok bireyin tedavi olmak istemesi ile doğrudan ilgili olduğunun altını çizmektedirler. Bazı belirtilerinin de bulunduğu kleptomani hastalığı hakkında yapılan bir araştırma sonucunda bu ruhsal hastalığın geçmiş yıllara oranla günümüzde daha yaygın bir hale gelebildiği gözlemlenmiştir. Kelptomani hastalığının ilginç özelliklerinden biri de hastaların daha çok değersiz nesneleri çalmasıdır. Fakat hastaların bu eylemi gerçekleştirirken aklının başında olduğu yani çalma eylemini bilinçli bir şekilde yaptığını fakat dürtülerine hakim olamadığı uzmanlarca belirtilmektedir. Peki kleptomani hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını psikiyatri uzmanlarımızdan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.


Kleptomani Hastalığı Nedir?


Kelptomani hastalığı bir tür dürtüsel nitelikli olan ruhsal bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan bireylerin çalma eylemini gerçekleştirme konusunda dürtülerine hakim olamadıklarını ve ayrıca eylem sonrasında pişmanlık duygusu içerisinde olabildiklerini belirtmektedirler. Kendi ihtiyacı bulunmadığı halde kleptomani hastalarının değersiz eşya veya objeleri çalması durumuna kleptomani hastalığı adı verilmektedir. Çocukluk dönemlerinde başlayıp yetişkinlik dönemine kadar devam edebilen kleptomani hastalığı tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden ortadan kalkması ise olanaksızdır.


Kleptomani Hastalığının Ne Gibi Belirtileri Bulunmaktadır?  • Kleptomani hastalığının bazı önemli belirtileri bulunmaktadır. Kleptomani hastalığının belirtileri ise şunlardır;

  • Sürekli olarak yenileyen çalma isteği ve bu sebepten ötürü hastanın değersiz eşya veya nesneleri izinsiz olarak alması

  • Hastalığının birşeyler çalmak konusunda kendisinden veya toplumdan intikam alma duygusu içerisinde olması

  • Hastanın ne yaptığı hakkında bilinçli olması aklı başındayken bu eylemi gerçekleştirmesi kleptomani hastalığının en önemli belirtileridir.


Kleptomani Hastalığı Neden Olur?


Kleptomani hastalığının meydana gelmesinde bazı olumsuz faktörlerin önemli rol alabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Hastanın kötü bir çocukluk dönemi geçirmesi ve çevresi tarafından ön yargılı bir süreçten geçmesi gibi bazı olumsuz faktörlerin kleptomani hastalığının meydana gelmesinde önemli rol alabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Kleptomani hastalığının meydana gelmesinde etkin rol alabilen diğer nedenler ise şunlardır;


Hastanın kendi içerisinde bastırmaya çalıştığı cinsel çatışma faktörü


Hastanın çocukluk döneminde geçirdiği psikolojik travmalar gibi olumsuz faktörlerin kleptomai hastalığının oluşmasında ve yetişkinlik döneminde de devam etmesinde rol alabildiği bilinmektedir.


Kleptomani Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?


Kleptomani hastalığı tedavi edilebilmektedir. Fakat tedavisinin başarılı sonuçlar vermesi ve kısa süreli olması açısından hastanın da tedaviye olumlu cevap vermesi gerekmektedir. Uzmanlar kleptomani hastalığına sahip olan birçok bireylerin hasta olduklarını kabul etmediklerinden dolayı tedavi olmaktan kaçındıklarını belirtmektedirler. Kleptomani hastalığının tedavisinde başvurulan tedavi seçenekleri ise şunlardır;


Örtük duyarlalıştırma yöntemi;


Bu uygulama sayesinde hasta hırsızlık eylemini tüm ayrıntıları ile birlikte göz önünde canlandırmaktadır. Bu aşamadan sonrasında ise terapistin de desteği ile gerçekleştirmiş olduğu olumsuz eylemin ne gibi olumsuz sonuçlara neden olabileceğini hayalinde canlandırmaktadır. Bu tedavi uygulaması sayesinde kleptomani hastalığının önemli ölçüde ortadan kaldırılabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.


İlaç tedavisi;


Kleptomani hastalığının tedavisinde gereken durumlarda ilaç tedavisi seçeneğine de başvurulabilmektedir. Fakat genellikle bu tedavi seçeneğine pek gerek duyulmamaktadır.


Kleptomani Hastalığının Diğer Olumsuz Yanları Nelerdir?


Kleptomani hastalığının diğer psikiyatrik hastalıklarından farklı olarak ayrıca bazı olumsuz yanları da bulunabilmektedir. Kleptomani hastalığının diğer olumsuz yanları ise şunlardır;


Hastanın darp edilmesi;


Kleptomani hastalığının en olumsuz yanlarından biri de hastanın değersiz de olsa nesne veya eşyaları çalmasına bağlı olarak insanlar tarafından bilinçsizce darp edilebilmesidir. Kleptomani hastalığına maruz kalanların özellikle en fazla maruz kalabildiği olumsuz durumlardan birinin de darp edilme durumunun olduğunu belirtmekte faydalar görmekteyiz.


Diğer insanların olumsuz bakması;


Kleptomani hastalığının bir tür ruhsal hastalık olduğunu uzmanlar belirtmektedirler. Fakat bu durumun çevredeki sağlıklı insanlar tarafından doğru algılanamadığı da bilinen bir gerçektir. Dolaysıyla kleptomani hastalığını taşıyanların en fazla yaşadığı sorunlardan biri de çevredeki insanlar tarafından ön yargı durumuna uğrayabilmesidir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!