Kızamık Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Yayınlanma Tarihi : 02.10.2019 00:21:41 - 2 yıl önce
313 izlenme313 okunma 0 yorum0 yorum

Kızamık Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Kızamık, genelde birçok kişide kış veya ilkbahar mevsiminin son zamanlarında ortaya çıkan bir virüs türü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olduğu herkes tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.


Bu hastalığın en fazla çocuklarda görüldüğü bilinse de, hamilelik döneminde veya bebeklerde olması çok tehlikeli bir durumdur. Buna çözüm olarak kızamık aşıları vardır. Kızamık aşılarının yapılmadığı takdirde sonucun ekstra bir tehlike içerdiğini söylemek mümkündür. Bu tür vakaların ölümle sonuçlandığını birçok uzman söylemektedir. 


Bu hastalığın en belirgin belirtilerinden ikisi yüksek derecede ateş ve halsizliktir. Birkaç günde ortaya çıkan ve kendini belli eden bu hastalık, kişinin vücudunda kırmızı noktalardan anlaşılabilir. Çocukluğunda kızamık geçirmiş birey, bir daha asla kızamık geçirmez. Çünkü insan vücudu, kızamığa karşı bir bağışıklık oluşturur.


Kızamığın Belirtileri Nelerdir?


En belirgin belirti, yüksek ateş ve halsizlik ile başlamaktadır. Ardından titreme, ağız içerisinde ve dilde beyaz lekeler ile karşı karşıya kalınır. Gözlerin kızarması ve sık sık kuru öksürük belirtilerin devamıdır. Daha sonra vücut üzerinde kırmızı lekeler çıkmaya başlar, bademcikler şişer. Bütün bunların oluşması kızamığın habercisi olarak bilinmelidir.


Kızamık Nasıl Tedavi Edilir?


Kızamık aşısı, uzmanlar tarafından önerilen kesin bir tedavi yöntemidir. Bebeklerin 1 yaşına gelmesi durumunda bu aşının yaptırılması ve 15. aya kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Bir diğer aşı ise 4 veya 6 yaş arasındaki dönem içerisinde yaptırılmalıdır. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçleneceği bilinmelidir. Hamile bireylerin bu aşıyı yaptırması kesinlikle doğru değildir. Uzmanlar tarafından hamilelik döneminde yaptırılmayan bu aşı, uzman kişilerce hamilelik öncesinde yapılmaktadır.


Kızamığın şuan için bir ilacı bulunmamaktadır. Bu yüzden bir diğer tedavi şekli aile bireyleri tarafından yapılmaktadır. Aile bireylerinin, ateş durumunda ateş düşürücü ilaçlar kullanması ve ıslak bezle kişiyi tedavi etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bol bol sıvı, C vitamini bulunan yiyecekler, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri fazlaca tüketilmelidir. 


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!